Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 14-07-2012 r.

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym elementem rekrutacji, w czasie której dokonujesz weryfikacji kompetencji potencjalnych pracowników. Jak właściwie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, żeby właściwie ocenić umiejętności kandydatów na wybrane stanowisko pracy?

Właściwy rekruter

Podstawą właściwie przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej jest wyznaczenie właściwej osoby odpowiedzialnej za proces rekrutacji. Tego typu rozmowy nie może – wbrew pozorom – przeprowadzić każdy. Dlatego też, zanim zaprosisz potencjalnych kandydatów na spotkanie, zadbaj o odpowiednią osobę do przeprowadzenia tego typu rozmowy.

Idealny rekruter powinien posiadać dostateczną wiedzę z zakresu HR, jak również wyróżniać się szczególną intuicją. Poza tym podczas przeprowadzania rekrutacji niezbędna jest zdolność obserwacji zachowania drugiej osoby oraz umiejętność wyciągania wniosków na podstawie przeprowadzonej obserwacji.

Odniesienie do CV

Nie możesz zapominać, że podstawą do zaproszenia konkretnej osoby na rozmowę kwalifikacyjną jest jej CV. Dlatego też w oparciu o ten dokument powinna być przeprowadzana rozmowa. Bezpośrednie spotkanie z potencjalnym pracownikiem jest doskonałą okazją do weryfikacji informacji zawartych w przesłanym wcześniej dokumencie.

Wprawdzie nie zawsze będziesz miał możliwość sprawdzenia praktycznych umiejętności kandydata, jednak w wielu przypadkach na podstawie jego zachowania będziesz w stanie wywnioskować czy zawarte w CV informacje są prawdziwe.

Nie bój się pytać nie tylko o poprzednie miejsca zatrudnienia czy wykształcenie, ale również o zainteresowania czy hobby. Część osób aplikujących na konkretne stanowisko bardzo często wpisuje w CV zainteresowania, które są jedynie ładnie brzmiącymi hasłami. Kilka krótkich pytań związanych z hobby kandydata oraz sposób, w jaki będzie dana osoba o nim opowiadać pozwoli Ci zweryfikować, czy zawarte w CV informacje są prawdziwe.

 

Testowanie potencjalnego pracownika

Musisz pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna jest doskonałą okazją do testowania potencjalnych pracowników. Warto to wykorzystać szczególnie w przypadku, kiedy na konkretne stanowisko wymagane są wysokie umiejętności interpersonalne.

Dlatego też nie bój się podczas rozmowy wykorzystywać studium przypadku czy nakłaniać kandydata do dyskusji na konkretny temat. W ten sposób będziesz w stanie zweryfikować nie tylko wiedzę kandydata na dany temat, ale przede wszystkim jego zachowanie, które jest kluczowe.

Rozmowa kwalifikacyjna to doskonała okazja do weryfikacji kompetencji kandydatów. Właściwa osoba rekrutująca, odniesienie do informacji zawartych w CV, jak również próba sprawdzenia praktycznych umiejętności kandydata umożliwi Ci dokonać słusznego wyboru nowego pracownika.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26454 )
Array ( [docId] => 26454 )