Jak przestać bać się niepowodzeń

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 19-06-2012 r.

W życiu każdego dnia stajesz przed koniecznością podejmowania różnego rodzaju decyzji. Jednak większości z nich bardzo często towarzyszy strach przed ewentualną porażką. Jak przestać bać się potencjalnych niepowodzeń, a tym samym nie tracić szansy na realizację swoich pragnień?

Porażka to nie klęska, to wskazówka

To, w jaki sposób zniesiesz ewentualne niepowodzenia, w stu procentach zależy od Twojego podejścia do zagadnienia porażki. Większość osób nieudaną realizację własnych planów traktuje jako życiową klęskę. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że ewentualne niepowodzenie jest doskonałym źródłem informacji. Jakich? Chociażby o błędach, jakie popełniłeś przy realizacji konkretnego zadania.

Ponadto bardzo często przeżywając porażkę możesz dowiedzieć się wiele o samym sobie. Ewentualne niepowodzenia bardzo dobrze uwidaczniają nasze słabe strony. Poza tym każda porażka, paradoksalnie, nas umacnia. Bogatsi o nowe doświadczenia jesteśmy w stanie poradzić sobie z coraz większymi wyzwaniami.

Nie bój się wyzwań

Strach przed porażką bardzo często skutkuje rezygnacją z podjęcia konkretnego działania. Postępując w ten sposób, pozbawiasz się wielu szans na osiągnięcie osobistego czy zawodowego sukcesu. Nie podejmując ryzyka, nie będziesz w stanie niczego osiągnąć. Dlatego jak najszybciej musisz uświadomić sobie, że każde wyzwanie jest dla Ciebie szansą, a towarzyszące mu ryzyko porażki wcale nie oznacza, że nie uda Ci się zrealizować wyznaczonych sobie zadań. Podejmując decyzje pamiętaj, że lepiej jest ryzykować i odnosić ewentualne niepowodzenia, niż nie robić nic.

Każde wyzwanie traktuj jak szansę na osiągnięcie sukcesu. Natomiast ewentualną porażkę odbieraj jako jedną z możliwych rozwiązań podjętego przez Ciebie działania. Poza tym to, czy osiągniesz sukces czy poniesiesz porażkę w dużym stopniu zależy od Twoich starań. Dlatego też każde wyzwanie jest również doskonałą okazją do udowodnienia samemu sobie, że jesteś w stanie stawić czoła każdej przeciwności i nie poddajesz się zbyt łatwo.

Nie traktuj niepowodzenia zbyt osobiście

Aby pozbyć się strachu przed ewentualnymi niepowodzeniami, musisz sobie również uświadomić, że nie możesz „brać do siebie” każdej porażki. Zbytnie przejmowanie się tym, że coś Ci się nie udało, działa destrukcyjnie na Twoje poczucie własnej wartości, a co za tym idzie na wewnętrzną energię do działania. Kiedy spotka Cię niepowodzenie, rozejrzyj się uważnie dookoła. Być może dostrzeżesz, że wielu osobom nie udaje się również zrealizować zamierzonych planów. Poza tym postaraj się racjonalnie spojrzeć na powód swojej porażki. Czy rzeczywiście niepowodzenie jest jedynie i wyłącznie Twoją winą? A może Twoje działanie było jedynie niewielkim elementem w realizacji konkretnego zadania?

Zbyt osobiste odbieranie ewentualnych niepowodzeń sprawia, że każde z nich staje się życiową klęską. Musisz uświadomić sobie, że większość porażek jest w dużym stopniu niezależnych od Ciebie. Nie oznacza to oczywiście, że możesz przestać się starać wykonać konkretne zadanie jak najlepiej. Jednak pamiętaj też, że w przypadku ewentualnego niepowodzenia nie możesz w pełni obwiniać się za to, że konkretne zadanie nie zakończyło się sukcesem. Tylko w ten sposób uda Ci się pokonać strach związany z ewentualną porażką.

Niepowodzenia, które towarzyszą nam na co dzień, nie muszą wcale stanowić bariery nie do pokonania. Odpowiednie podejście do codziennych porażek, jak również brak obaw przed wyzwaniami sprawiają, że nawet największe niepowodzenie nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26407 )
Array ( [docId] => 26407 )