Kunktatorstwo
Ciągłe odwlekanie wykonania konkretnych zadań na później nazywane jest kunktatorstwem. Bardzo istotne jest, aby nie mylić tego pojęcia z tradycyjnym lenistwem. W przypadku kunktatorstwa mamy do czynienia z wyszukiwaniem nowych zajęć tylko po to, aby odwlec wykonanie konkretnego zadania.
Przypomnij sobie sytuacje, w których twierdziłeś, że zajmiesz się zleceniem, tylko musisz wcześniej zrobić coś innego, np. posprzątać w pokoju, wyjść z psem, zrobić zakupy. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic złego w tym, że chcesz w pierwszej kolejności wywiązać się z drobnych obowiązków. Jednak sam przyznaj, czy kiedy udało Ci się już sprzątnąć pokój czy zrobić zakupy, rzeczywiście zająłeś się realizacją służbowego zlecenia? Z pewnością Twoja odpowiedź brzmi „nie”.
Dlaczego odwlekamy wykonanie zadania
Powodów, dla których odwlekasz wykonanie konkretnego zadania, może być wiele. Wyszukiwanie innych zajęć wynika z reguły z lęku przed porażką, np. kiedy konkretne zadanie jest zbyt trudne, z odczuwanej presji, kiedy wiesz, że zbliża się termin realizacji zadania, czy z tzw. pułapki perfekcjonizmu, kiedy obawiasz się, że nie wykonasz konkretnego projektu idealnie.
Jak poradzić sobie z tymi wszystkimi lękami? Podstawą jest uświadomienie sobie własnej wartości. Jeżeli nie będziesz przekonany do tego, że jesteś w stanie poradzić sobie z konkretnym zadaniem, to nawet najlepsza motywacja nie pomoże Ci się z nim uporać.
Dziel na mniejsze części, eliminuj rozpraszacze
Skutecznym sposobem w walce z kunktatorstwem jest podzielenie konkretnego zadania na mniejsze części. Rozplanuj sobie swój projekt tak, abyś poszczególne jego elementy mógł wykonać w ciągu 20-30 minut. Po wykonaniu każdej z nich odznaczaj jego realizację. Ponadto między wykonaniem poszczególnych elementów rób sobie pięciominutowe przerwy. Na dłuższy odpoczynek, maksymalnie półgodzinny, pozwól sobie po wykonaniu czterech elementów projektu.
Podział zadania na mniejsze części oraz określenie czasowe jego wykonania pozwoli Ci na zwiększenie swojej produktywności. Ponadto świadomość, że w danym momencie masz wykonać jeden, niewielki element eliminuje presję wynikającą z realizacji całego projektu.
Ten sposób organizacji pracy w połączeniu z krótkimi przerwami sprawią, że wykonanie konkretnego zadania nie będzie zbytnio obciążające ani trudne. Tym samym nie będzie dawało powodu do odłożenia jego realizacji na później.