Jak przestać odwlekać wykonanie zadań

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-06-2012 r.

Jak często zdarza Ci się odwlekać wykonanie konkretnego zadania? Czy nie zdarza się tak, że robisz to tak długo aż w końcu musisz zrealizować konkretny projekt w zawrotnym tempie? Czy chciałbyś nauczyć się wykonywania swoich obowiązków tu i teraz?

Kunktatorstwo

Ciągłe odwlekanie wykonania konkretnych zadań na później nazywane jest kunktatorstwem. Bardzo istotne jest, aby nie mylić tego pojęcia z tradycyjnym lenistwem. W przypadku kunktatorstwa mamy do czynienia z wyszukiwaniem nowych zajęć tylko po to, aby odwlec wykonanie konkretnego zadania.

Przypomnij sobie sytuacje, w których twierdziłeś, że zajmiesz się zleceniem, tylko musisz wcześniej zrobić coś innego, np. posprzątać w pokoju, wyjść z psem, zrobić zakupy. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic złego w tym, że chcesz w pierwszej kolejności wywiązać się z drobnych obowiązków. Jednak sam przyznaj, czy kiedy udało Ci się już sprzątnąć pokój czy zrobić zakupy, rzeczywiście zająłeś się realizacją służbowego zlecenia? Z pewnością Twoja odpowiedź brzmi „nie”.

Dlaczego odwlekamy wykonanie zadania

Powodów, dla których odwlekasz wykonanie konkretnego zadania, może być wiele. Wyszukiwanie innych zajęć wynika z reguły z lęku przed porażką, np. kiedy konkretne zadanie jest zbyt trudne, z odczuwanej presji, kiedy wiesz, że zbliża się termin realizacji zadania, czy z tzw. pułapki perfekcjonizmu, kiedy obawiasz się, że nie wykonasz konkretnego projektu idealnie.

Jak poradzić sobie z tymi wszystkimi lękami? Podstawą jest uświadomienie sobie własnej wartości. Jeżeli nie będziesz przekonany do tego, że jesteś w stanie poradzić sobie z konkretnym zadaniem, to nawet najlepsza motywacja nie pomoże Ci się z nim uporać.

Dziel na mniejsze części, eliminuj rozpraszacze

Skutecznym sposobem w walce z kunktatorstwem jest podzielenie konkretnego zadania na mniejsze części. Rozplanuj sobie swój projekt tak, abyś poszczególne jego elementy mógł wykonać w ciągu 20-30 minut. Po wykonaniu każdej z nich odznaczaj jego realizację. Ponadto między wykonaniem poszczególnych elementów rób sobie pięciominutowe przerwy. Na dłuższy odpoczynek, maksymalnie półgodzinny, pozwól sobie po wykonaniu czterech elementów projektu.

Podział zadania na mniejsze części oraz określenie czasowe jego wykonania pozwoli Ci na zwiększenie swojej produktywności. Ponadto świadomość, że w danym momencie masz wykonać jeden, niewielki element eliminuje presję wynikającą z realizacji całego projektu.

Ten sposób organizacji pracy w połączeniu z krótkimi przerwami sprawią, że wykonanie konkretnego zadania nie będzie zbytnio obciążające ani trudne. Tym samym nie będzie dawało powodu do odłożenia jego realizacji na później.

Kiedy już uda Ci się zmobilizować do wykonania danego zadania, musisz zadbać o to, aby nic nie zakłócało Twojej pracy. Dlatego też przed przystąpieniem do realizacji projektu powinieneś wyeliminować wszystkie tzw. rozpraszacze, które będą zajmowały Twój cenny czas. Włączony komunikator internetowy czy telefon komórkowy z pewnością nie są konieczne do wykonania powierzonego projektu.

Wszystkie czynności niezwiązane bezpośrednio z realizacją zlecenia odłóż na później. W ten sposób unikniesz marnotrawienia czasu i skupisz całą swoją uwagę na realizowanym zleceniu.

Oduczenie się odwlekania wykonania konkretnych zadań jest dziecinnie proste. Wystarczy jedynie odpowiednio zaplanować sobie realizację danego projektu i uwierzyć w to, że jesteś w stanie go zrealizować. To, czy wykonasz konkretne zadanie teraz czy później, zależy tylko do Ciebie. Pamiętaj o tym za każdym razem, kiedy będziesz miał ochotę znaleźć wymówkę do tego, aby odwlec realizację rzeczy naprawdę ważnych.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzata Suchecka

  al. Grunwaldzka 472D Lokal 1 Olivia Business Centre, Olivia Six (13. piętro), 80-309 Gdańsk

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 26423 )
Array ( [docId] => 26423 )


Array ( [docId] => 26423 )