Jak rozpocząć pracę jako paparazzi

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 08-05-2012 r.

Przeglądając prasę, codzienne oglądasz tysiące kolorowych zdjęć. Czy zastanawiałeś się kiedyś ile ktoś włożył energii w to, żebyś Ty mógł teraz oglądać fotografie znanego aktora czy modelki? Kim jest papparazzi i czy też mógłbyś nim zostać?

Definicja zawodu

Pojęcie „paparazzi” stało się popularne w 1997 roku w związku ze śmiertelnym wypadkiem księżnej Diany. Wówczas media to właśnie paparazzich oskarżały o przyczynienie się do wypadku. W związku w powyższą historią sami paparazzi nie byli obdarzani sympatią społeczeństwa.

Jednak czasy uległy zmianie. Obecnie bez paparazzich nie powstawałyby największe tytuły prasowe. Ci specyficzni fotografowie, których moralność jest często podważana, dostarczają społeczeństwu to, co jest najbardziej pożądane w show-biznesie – zdjęcia znanych i lubianych.

Mogłoby się wydawać, że paparazzi to zwykły fotoreporter. Jednak warunki jego pracy znacznie odbiegają od komfortu zawodu fotografa. Po pierwsze, z reguły najczęściej działają samodzielnie. Po drugie, niekiedy czekają kilkanaście godzin na sytuację dogodną do zrobienia zdjęcia.

Wymagane kompetencje

Aby zostać paparazzim, nie potrzebujesz żadnych konkretnych studiów. Wystarczy jedynie zamiłowanie do fotografowania i dobry, specjalistyczny sprzęt. Warsztat fotoreporterski jesteś w stanie wypracować w ciągu kilku lat. Wystarczy jedynie chęć oraz samozaparcie.

Niezbędnymi cechami, jakie powinieneś jednak posiadać, jest zdolność obserwacji oraz wytrwałość. Pierwsza przyda Ci się do wychwycenia sytuacji z życia gwiazd, które z pewnością zainteresują niejedną redakcję. Natomiast wytrwałość okaże się szczególnie przydatna, kiedy Twoim zadaniem będzie sfotografowanie ogólnie niedostępnej dla mediów gwiazdy.

Jak zacząć

Rozpoczęcie pracy jako paparazzi nie jest trudne. Wystarczy, że zainwestujesz w profesjonalny sprzęt i poszukasz sytuacji, których zdjęcia mogą zainteresować prasowe redakcje. Początkowo to Ty będziesz nawiązywał współpracę z tabloidami. W przyszłości, kiedy Twoje nazwisko będzie już bardziej znane, to redakcje będą Ci zlecać zamówienia na konkretne fotografie.

Pracując jako paparazzi, nie możesz jednak zapominać o moralnych granicach, jakich nie powinieneś przekraczać. Jeżeli masz problem z ich wyznaczeniem, sięgnij po ustawę o prawie autorskim, w której znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące ochrony wizerunku osób trzecich.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26314 )
Array ( [docId] => 26314 )