Jak skutecznie wprowadzać zmiany w swoim życiu

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-06-2012 r.

W życiu każdego z nas czasem potrzebne są zmiany. Niektóre z naszych nawyków mogą być dla nas niekorzystne, dlatego też warto je zmodyfikować. Jak jednak skutecznie wprowadzać zmiany w życiu i czy jest to w ogóle możliwe?

Zmieniaj swoje wnętrze

Niektórzy sądzą, że jeżeli zmienią swój styl ubierania czy fryzurę, to dokonują już strategicznych modyfikacji w swoim życiu. Jednak, jeżeli zależy Ci na skutecznej zmianie swojego życia, powinieneś popracować nad modyfikacją swego wnętrza. To konkretny sposób myślenia sprawia, że postępujesz w określony sposób. Dlatego też wszystkie ewentualne zmiany należy zaczynać od zmiany nastawienia do świata. Jak je zmienić?

Metod może być bardzo wiele. Najprostszą z nich jest uświadomienie sobie, co chcesz tak naprawdę w życiu osiągnąć. Jasne określenie życiowych celów pozwoli Ci na ustalenie tego, co musisz zmienić w swoim sposobie myślenia, aby te cele zrealizować. Kierowanie się w dokonywanych zmianach swoimi pragnieniami będzie stanowiło również solidną motywację w sytuacji, kiedy będzie brakowało Ci samozaparcia.

Kiedy uda Ci się zmodyfikować swój sposób myślenia, pozostałe zmiany zachowania czy nawet wyglądu przyjdą Ci z łatwością.

Wypracuj pozytywne nawyki

Dokonując zmian, z pewnością będziesz chciał pozbyć się kilku swoich wad. Jak jednak sprawić, aby wszystkie negatywne zachowania zostały zastąpione pozytywnymi cechami? W jaki sposób w ogóle pozbyć się swoich wad?

Skutecznym sposobem na walkę ze złymi nawykami jest wypracowanie tych pozytywnych. Jeżeli rzeczywiście chcesz dokonać zmian w swoim życiu, poświęć chwilę na zastanowienie się, które ze swych wad chciałbyś wyeliminować. Wypisz je wszystkie na kartce. Następnie postaraj się znaleźć ich zupełne przeciwności, np. spanie do południa – wstawanie o szóstej rano, brak ruchu – poranne ćwiczenia. Kiedy już uda Ci się ustalić te „zamienniki”, zacznij je powoli wprowadzać do swojego życia.

Oczywiści na początku nie będzie łatwo. Jednak systematyczność i samozaparcie pozwolą Ci w wypracowaniu niektórych nawyków do tego stopnia, że z czasem staną się Twoją codziennością.

Szybko wcale nie znaczy dobrze

Wprowadzając zmiany do swojego życia musisz pamiętać, aby nie robić tego zbyt szybko. Jedynie stopniowa modyfikacja własnego sposobu myślenia czy postępowania pozwoli na osiągnięcie trwałych efektów. Pospieszne zmiany będą zbyt dużym obciążeniem dla Twojego organizmu, a tym samym mniej skuteczne. Poza tym musisz pamiętać, że wszystkie modyfikacje mają przynosić pozytywne rezultaty. Natomiast nawet najlepsze zmiany, wprowadzone zbyt szybko, mogą mieć negatywne skutki.

Wprowadzenie skutecznych zmian w swoim życiu jest możliwe. Potrzebujesz do tego jedynie solidnego samozaparcia oraz dokładnej analizy potrzeb. Pamiętaj, że fundament jakichkolwiek zmian tkwi w Twoim wnętrzu.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26437 )
Array ( [docId] => 26437 )