Jak skutecznie wynegocjować wysokość wynagrodzenia

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 10-05-2012 r.

Rozmowa z pracodawcą na temat naszych zarobków sprawia problemy większości z nas. Sprawa staje się tym trudniejsza, kiedy przedmiotem rozmowy stają się pieniądze. Czy jednak możliwe jest porozumienie między dwoma stronami na temat wynagrodzenia? Jak skutecznie wynegocjować jego wysokość?

Niezbitym argumentem pracodawcy w przypadku prośby pracownika o podwyżkę, jest trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Właściciele firm często szukają wymówek w spadku dochodów przedsiębiorstwa czy ogólnej sytuacji na branżowym rynku. Jeżeli chcesz skutecznie wynegocjować podwyżkę, musisz nauczyć się reagować na tego rodzaju argumenty.

Dobrym sposobem w tego typu sytuacjach jest przyznanie, że zdajesz sobie sprawę, że obecna sytuacja nie jest najlepsza. Jednak jednocześnie sądzisz, że jesteś tak dobrze wykwalifikowanym pracownikiem, że zwiększenie wysokości wynagrodzenia z pewnością pozytywnie wpłynie na efektywność Twojej pracy, co przyniesie wymierne korzyści przedsiębiorstwu.

Poza tym przed rozmową o podwyżce powinieneś zapoznać się z raportami płacowymi osób pracujących na podobnym stanowisku do Twojego. Bardzo często może się bowiem okazać, że Twoja płaca jest stosunkowo niska do średniego krajowego wynagrodzenia w konkretnej branży. Tego rodzaju raporty będą stanowiły również solidny argument w negocjacjach z pracodawcą.

Przystępując do negocjacji wynagrodzenia, musisz znać swoją wartość. Jedynie przekonanie, że jesteś wykwalifikowanym pracownikiem, który dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, pozwoli Ci na przeprowadzenie skutecznych negocjacji z szefem. Nie bój się wykazywać wszystkich Twoich osiągnięć. Możesz nawet przygotować sobie listę obowiązków, z których się wywiązujesz.

Podczas rozmowy akcentuj znaczenie swojej osoby dla firmy. Przedstaw siebie jako nieodłączny element firmy, który ma istotny wpływ na jej rozwój. Jedynie wyraźnie ukazując swoją rolę w przedsiębiorstwie, będziesz w stanie przekonać pracodawcę do podwyższenia pensji.

 

Jeżeli, mimo wszystkich Twoich argumentów, pracodawca przyzna Ci rację, jednak nie będzie w stanie obecnie zwiększyć Twojej pensji, spisz z nim wynegocjowane dotychczas warunki. Skoro przyznaje Ci rację, a jedynym problemem jest obecny brak środków przez firmę, nic nie stoi na przeszkodzie do przyznania Ci podwyżki w przyszłości. Jednak, abyś za kilka miesięcy nie musiał rozpoczynać negocjacji na nowo, poproś pracodawcę o wystawienia zaświadczenia o planowanej dla Ciebie podwyżce. Wówczas będziesz miał pewność, że wynegocjowane warunki zostaną spełnione w najbliższej przyszłości.

Jeżeli uważasz, że zasługujesz na podwyżkę, nie możesz się bać o nią poprosić. Pamiętaj jednak, że musisz przygotować niezbite dowody na to, że jesteś wartościowym pracownikiem. Tylko w ten sposób będziesz w stanie przeciwstawić się sprzeciwowi Twojego pracodawcy.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26315 )
Array ( [docId] => 26315 )