Jak sprawnie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Urlop macierzyński to czas, w którym zupełnie jesteś odizolowana od życia zawodowego. Nie dla każdej kobiety powrót do pracy po kilku miesiącach przerwy jest łatwy. Jak sprawnie wrócić na swoje stanowisko po urlopie macierzyńskim?

Mama zorganizowana

Wracając do pracy po urodzeniu dziecka, musisz liczyć się z tym, że Twój dzień będzie z reguły podzielony na dwie części: obowiązki zawodowe i obowiązki prywatne. Aby bez problemu pogodzić te dwie sfery, musisz wykazać się wysokim zorganizowaniem zarówno własnego czasu nie dla każdej kobiety, jak i pracy.

Dla ułatwienia pogodzenia obowiązków zawodowych i prywatnych, warto wyznaczyć sobie priorytety. Stawiając na pierwszym miejscu rodzinę, zrobisz wszystko, aby zapewnić swoim najbliższym miłość i bezpieczeństwo. Ponadto jasno określone priorytety ułatwiają niekiedy podjęcie słusznej decyzji.

Wracając do pracy po urlopie macierzyńskim możesz spotkać się z sytuacją, że pracodawca będzie obciążał Cię zbyt dużą liczbą obowiązków. W takiej sytuacji świadomość, że to rodzina jest dla Ciebie najważniejsza, i że jej również musisz poświęcić swój czas, z pewnością łatwiej będzie Ci odmówić wykonania zadań, które nie wchodzą w skład Twoich zawodowych obowiązków.

Ponadto ukierunkowanie swoich działań na zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym, będzie skutecznie Cię motywować do organizacji swojego dnia w taki sposób, abyś mogła poświęcić dostatecznie dużo uwagi zarówno swojej pracy, jak też najbliższym.

Poszukuj alternatyw

Niekiedy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może być dosyć trudny, ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem. Wiele mam obawia się tego, że będzie musiało przestać karmić piersią swoje potomstwo. Część kobiet nie wyobraża sobie tego, że miałoby powierzyć swoje maleństwo opiekunce. W tego rodzaju sytuacjach masz dwa wyjścia: albo zrezygnować z pracy zawodowej i w pełni poświęcić się wychowaniu dziecka albo poszukać alternatywnych rozwiązań.

Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się na powrót do pracy, a ciężko jest Ci pogodzić się z myślą, że to nie Ty będziesz opiekować się dzieckiem, warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami.

Jeżeli charakter Twojej pracy zawodowej Ci na to pozwoli, możesz spróbować poprosić pracodawcę o elastyczny czas pracy. Możliwość przystosowania godzin pracy do swoim indywidualnych wymagań z pewnością byłoby dużym ułatwieniem w opiece nad dzieckiem oraz w pogodzeniu obowiązków zawodowych i prywatnych. Być może Twoja firma zgodzi się również na realizację części zadań na zasadach pracy zdalnej, czyli na odległość. W tym przypadku mogłabyś pracować w domu i jednocześnie zajmować się dzieckiem oraz prywatnymi obowiązkami.

Determinacja i upór wystarczą

Jeżeli chcesz naprawdę wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, to z pewnością Ci się to uda. Pamiętaj, że nie będzie to łatwe (szczególnie w pierwszych tygodniach powrotu do pracy). Twój dzień z reguły będzie toczył się w wokół dwóch kwestii: pracy i opieki nad dzieckiem. Jednak determinacja i dobra organizacja pozwolą Ci na pogodzenie wszystkich obowiązków. Jeżeli jesteś w pełni przekonana, że chcesz wrócić do pracy, nic nie stanie Ci na przeszkodzie.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26476 )
Array ( [docId] => 26476 )