Jak sprawnie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Urlop macierzyński to czas, w którym zupełnie jesteś odizolowana od życia zawodowego. Nie dla każdej kobiety powrót do pracy po kilku miesiącach przerwy jest łatwy. Jak sprawnie wrócić na swoje stanowisko po urlopie macierzyńskim?

Mama zorganizowana

Wracając do pracy po urodzeniu dziecka, musisz liczyć się z tym, że Twój dzień będzie z reguły podzielony na dwie części: obowiązki zawodowe i obowiązki prywatne. Aby bez problemu pogodzić te dwie sfery, musisz wykazać się wysokim zorganizowaniem zarówno własnego czasu nie dla każdej kobiety, jak i pracy.

Dla ułatwienia pogodzenia obowiązków zawodowych i prywatnych, warto wyznaczyć sobie priorytety. Stawiając na pierwszym miejscu rodzinę, zrobisz wszystko, aby zapewnić swoim najbliższym miłość i bezpieczeństwo. Ponadto jasno określone priorytety ułatwiają niekiedy podjęcie słusznej decyzji.

Wracając do pracy po urlopie macierzyńskim możesz spotkać się z sytuacją, że pracodawca będzie obciążał Cię zbyt dużą liczbą obowiązków. W takiej sytuacji świadomość, że to rodzina jest dla Ciebie najważniejsza, i że jej również musisz poświęcić swój czas, z pewnością łatwiej będzie Ci odmówić wykonania zadań, które nie wchodzą w skład Twoich zawodowych obowiązków.

Ponadto ukierunkowanie swoich działań na zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym, będzie skutecznie Cię motywować do organizacji swojego dnia w taki sposób, abyś mogła poświęcić dostatecznie dużo uwagi zarówno swojej pracy, jak też najbliższym.

Poszukuj alternatyw

Niekiedy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może być dosyć trudny, ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem. Wiele mam obawia się tego, że będzie musiało przestać karmić piersią swoje potomstwo. Część kobiet nie wyobraża sobie tego, że miałoby powierzyć swoje maleństwo opiekunce. W tego rodzaju sytuacjach masz dwa wyjścia: albo zrezygnować z pracy zawodowej i w pełni poświęcić się wychowaniu dziecka albo poszukać alternatywnych rozwiązań.

Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz się na powrót do pracy, a ciężko jest Ci pogodzić się z myślą, że to nie Ty będziesz opiekować się dzieckiem, warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami.

Jeżeli charakter Twojej pracy zawodowej Ci na to pozwoli, możesz spróbować poprosić pracodawcę o elastyczny czas pracy. Możliwość przystosowania godzin pracy do swoim indywidualnych wymagań z pewnością byłoby dużym ułatwieniem w opiece nad dzieckiem oraz w pogodzeniu obowiązków zawodowych i prywatnych. Być może Twoja firma zgodzi się również na realizację części zadań na zasadach pracy zdalnej, czyli na odległość. W tym przypadku mogłabyś pracować w domu i jednocześnie zajmować się dzieckiem oraz prywatnymi obowiązkami.

Determinacja i upór wystarczą

Jeżeli chcesz naprawdę wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, to z pewnością Ci się to uda. Pamiętaj, że nie będzie to łatwe (szczególnie w pierwszych tygodniach powrotu do pracy). Twój dzień z reguły będzie toczył się w wokół dwóch kwestii: pracy i opieki nad dzieckiem. Jednak determinacja i dobra organizacja pozwolą Ci na pogodzenie wszystkich obowiązków. Jeżeli jesteś w pełni przekonana, że chcesz wrócić do pracy, nic nie stanie Ci na przeszkodzie.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 26476 )
Array ( [docId] => 26476 )


Array ( [docId] => 26476 )