Jak uniknąć wypalenia zawodowego

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 05-07-2012 r.

Głównym powodem wypalenia zawodowego jest zbyt duże przemęczenie pracą, wynikające ze zbyt wielu obowiązków i wydłużonego czasu, jaki spędzamy w firmie. Niewiele osób wie, jak poradzić sobie z ewentualnym wypaleniem zawodowym. Czy w ogóle można uniknąć wypalenia zawodowego? Jak poradzić sobie wypaleniem zawodowym?

Powody wypalenia zawodowego

Głównym powodem wypalenia zawodowego jest zbyt duże przemęczenie pracą, wynikające ze zbyt wielu obowiązków i wydłużonego czasu, jaki spędzamy w firmie. Długotrwała praca i brak okazji do solidnego odpoczynku sprawiają, że z czasem nasz organizm nie wytrzymuje narzuconego mu tempa.

Wraz ze spadkiem wytrzymałości fizycznej, maleje również nasza zdolność koncentracji oraz efektywność. Objawia się to najczęściej poprzez popełniane błędy, które musimy z reguły sami naprawić i przez to poświęcić jeszcze więcej czasu obowiązkom zawodowym. I jak w takiej sytuacji nie stracić chęci do pracy?

Sposoby na wypalenie zawodowe

Podstawową zasadą walki z wypaleniem zawodowym jest dopasowanie własnych obowiązków do swoich rzeczywistych możliwości. Wielu pracowników zgadza się na wykonanie zbyt wielu zadań. Tego typu zobowiązania nie tylko wywołują presję, ale również zbytnio obciążają organizm. Dlatego też, godząc się na zrealizowanie kolejnego projektu solidnie przemyśl, czy rzeczywiście będziesz w stanie go wykonać.

Praca ponad Twoje siły, nie tylko zupełnie Cię zniechęci do działania, ale sprawi również, że nie będziesz przywiązywał wagi do jakości jego realizacji. Ponadto wykonywanie konkretnego zadania wbrew swojej woli działa destrukcyjnie na Twoją wewnętrzną energię i zapał.

Być może zastanawiasz się teraz, co powinieneś zrobić, jeżeli zbyt trudne zadanie zostało Ci zlecone przez szefa. Masz odmówić? Brak zgody na wykonanie zleconego zadania niesie ze sobą zbyt duże ryzyko, np. utraty pracy. Jednak w relacjach z szefem powinieneś ustalić konkretne priorytety, których oboje będziecie przestrzegać. Jeżeli powierzone Ci zadanie jest ponad Twoje siły, Twój pracodawca powinien umożliwić Ci otrzymanie wsparcia np. od innego pracownika. Szczera rozmowa z przełożonym z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem niż niestaranne wykonanie zadania.

Poświęcając większość swojej uwagi obowiązkom służbowym, z pewnością bardzo często zapominasz o samym sobie. W przypadku dużego obciążenia pracą dbałość o kondycję fizyczną i psychiczną jest niezwykle ważna. Dlatego też każdego dnia staraj się sprawić sobie konkretną przyjemność. Po ciężkim dniu miły wieczór w kinie czy wyjście ze znajomymi na drinka pozwoli Ci na odzyskanie wewnętrznej energii.

Natomiast w ciągu dnia, kiedy jesteś zajęty pracą, dbaj o właściwe odżywianie oraz o dostęp do niezbędnych witamin i minerałów. Do biura zabieraj porcję warzyw i owoców, a na lunch poświęć minimum piętnaście minut. Unikniesz w ten sposób niestrawności i zapewnisz sobie dodatkową energię do dalszego działania.

Wypalenie zawodowe można uznać za współczesną chorobę zawodową. Aby jej uniknąć musisz zadbać o odpowiednią organizację własnej pracy, jak również o swój organizm. Pamiętaj, że praca będzie przyjemniejsza wtedy, kiedy będziesz miał na nią siłę. Troska o odpowiednią kondycję fizyczną i psychiczną pozwoli Ci uniknąć wypalenia zawodowego i sprawi, że służbowe obowiązki staną się przyjemnością.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 26440 )
Array ( [docId] => 26440 )


Array ( [docId] => 26440 )