Jak właściwie wykorzystać okres próbny w nowej pracy

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 05-07-2012 r.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tzw. okres próbny w pracy wynosi z reguły trzy miesiące? Przeznaczenie na ten okres dziewięćdziesięciu dni nie jest wcale przypadkowe. Jak możesz właściwie wykorzystać ten czas?

Dlaczego trzy miesiące okresu próbnego

Okres próbny nie bez powodu wynosi z reguły trzy miesiące. Przez ten czas bowiem pracodawca jest w stanie rzetelnie ocenić Twoje predyspozycje do zajmowanego stanowiska pracy. Rozmowa kwalifikacyjna, którą przebrnąłeś pomyślnie, jest jedynie początkiem weryfikacji Twojej osoby. Na podstawie dyplomów czy referencji Twój przełożony naprawdę nie dowiedział się zbyt wiele.

O tym, czy rzeczywiście jesteś rzetelny i czy naprawdę posiadasz wysokie zdolności organizatorskie, Twój pracodawca przekona się dopiero po trzech miesiącach współpracy. Dlatego też powinieneś jak najlepiej wykorzystać te dziewięćdziesiąt dni.

Ucz się i wyrabiaj nawyki

Idąc do nowej pracy, często będziesz musiał przyswoić kilka nowych umiejętności. Okres próbny jest doskonałą do tego okazją. Wykorzystaj te trzy miesiące do zdobywania nowych umiejętności. Wykaż się w tym czasie szczególnym zainteresowaniem swoimi obowiązkami. Niezwykle istotna w tym okresie jest Twoja dociekliwość. Jeżeli coś Cię szczególnie zainteresowało, pytaj. Pytania powinieneś zadawać również wtedy, kiedy nie wszystko jest dla Ciebie jasne i oczywiste.

Sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej, kiedy okres próbny dobiegnie końca. Wtedy, kiedy staniesz się już pełnoprawnym pracownikiem firmy, będziesz już w pełni odpowiedzialny za swoje decyzje. Jeżeli nie przyłożysz się do nauki nowych umiejętności w okresie próbnym, Twoje zaległości z pewnością ujawnią się w przyszłości.

Okres próbny jest również dobrą okazją do wypracowania sobie odpowiednich nawyków. W większości firm istnieją, często niepisane, zasady zachowań. Mogą one dotyczyć m.in. ubioru czy relacji zawieranych z innymi pracownikami. Trzy miesiące pozwolą Ci nie tylko na dokładne zapoznanie się z zasadami obowiązującymi w nowym miejscu pracy, ale również umożliwią wyrobienie właściwych metod postępowania w miejscu zatrudnienia.

 

Buduj pozytywny wizerunek

Okres próbny to również czas, w którym możesz wypracować swój pozytywny wizerunek w oczach pracodawcy oraz współpracowników. Dbaj nie tylko o swój strój czy higienę osobistą, ale również – a może przede wszystkim – o właściwe relacje ze współpracownikami.

Okres próbny to czas, w którym powinieneś popracować nad wieloma aspektami swojej pracy zawodowej. W ciągu trzech miesięcy masz doskonałą okazję do zapoznania się z zakresem własnych obowiązków, do przyswojenia nowych, niezbędnych umiejętności, jak również do zbudowania pozytywnych relacji z przełożonym czy współpracownikami. Wykorzystaj ten czas w taki sposób, aby po dziewięćdziesięciu dniach pracodawca nie chciał pozwolić Ci odejść.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26444 )
Array ( [docId] => 26444 )