Jak wykorzystać internet do własnego rozwoju

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 19-06-2012 r.

Chociaż etap edukacji szkolnej skończyłeś pewnie kilka czy nawet kilkanaście lat temu, cały czas powinieneś dbać o swój rozwój osobisty. Wbrew pozorom nie potrzebujesz do tego specjalistycznych studiów czy kursów. Jak skutecznie wykorzystać internet do własnego rozwoju?

Globalna baza wiedzy

Internet, jak z pewnością wiesz, jest nieograniczonym źródłem wiedzy. W sieci znajdziesz praktycznie każdą informację na interesujący Cię temat. Z tego względu być może warto wykorzystać te możliwości do własnego rozwoju?

Każdego dnia wyszukujesz w internecie kilkadziesiąt informacji. Przeglądasz wiadomości, kontaktujesz się ze znajomymi, korzystasz z portali społecznościowych. Równie dobrze możesz odnaleźć w sieci informacje, które pozwolą Ci na rozwój Twoich pasji. Lubisz fotografować? Znajdź portal o nowinkach dotyczących fotografii amatorskiej i zawodowej. Interesujesz się marketingiem? Znajdź w sieci elektroniczne wersje prasy branżowej. Na co dzień sprzedajesz nieruchomości? Odszukaj specjalistyczne analizy rynku nieruchomości, które przydadzą Ci się w pracy zawodowej.

Jak widzisz, w sieci możesz znaleźć wiele informacji przydatnych zarówno w rozwoju Twoich pasji, jak też w pracy zawodowej. Odnalezione w sieci nowinki nie tylko pozwolą Ci na poszerzenie własnego zasobu wiedzy, ale również mogą okazać się bardzo przydatne w realizacji zawodowych celów.

Dyskutuj na forach

Dużym atutem internetu jest możliwość prowadzenia dyskusji z szeroką grupą osób bez konieczności wychodzenia z domu. Wykorzystaj tę okazję do rozwoju swoich zainteresowań. W sieci znajdziesz z pewnością wiele forów tematycznych, które będą skupiać osoby o podobnych zainteresowaniach.

Warto też zajrzeć na fora branżowe, na których toczą się dyskusje na najbardziej nurtujące tematy dotyczące Twojej kariery zawodowej. Wymiana poglądów z innymi ludźmi, dyskusja na sporne tematy czy nawet radzenie się innych osób stanowi doskonałe źródło wiedzy. Tym bardziej, że wpisy prezentowane na tego rodzaju forach są tworzone na podstawie własnych doświadczeń. Dzięki temu masz okazję wyciągnąć wnioski z błędów innych osób, a tym samym uchronić siebie samego przed podobnymi pomyłkami.

E-learning – ucz się w sieci

Jednym z korzystnych rozwiązań, jakie daje internet, jest tzw. e-learning. Nauka za pośrednictwem tego medium jest coraz popularniejsza.

Wirtualne platformy umożliwiają nie tylko realizację specjalistycznych kursów czy szkoleń, ale również coraz częściej dają możliwość studiowania na odległość. Zajęcia odbywają się za pośrednictwem sieci, co stwarza możliwość nie tylko pełnego przystosowania czasu realizacji materiału do własnych wymagań, ale również bardzo często pozwala na powtarzanie trudniejszych części materiału. Konsultacje z prowadzącym zajęcia odbywają się za pośrednictwem poczty elektronicznej czy komunikatorów internetowych (np. GG, Skype). W zależności od kursu czy studiów etap kształcenia może kończyć się egzaminem online bądź może zostać przeprowadzony w siedzibie instytucji szkoleniowej. Pozytywne ukończenie gwarantuje z reguły otrzymanie stosownego poświadczenia realizacji programu szkoleniowego w postaci certyfikatu czy dyplomu.

Internet to nie tylko źródło rozrywki, ale również bardzo przydatne narzędzie w samorozwoju. Dostęp do specjalistycznej wiedzy za pośrednictwem sieci gwarantuje nie tylko wygodę, ale również bardzo często nie wymaga dużych nakładów finansowych. Internet powinien zostać na stałe wpisany w Twój każdy dzień jako okazja do rozwijania swojego hobby i nauki.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26408 )
Array ( [docId] => 26408 )