Jak zachować energię w pracy

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-06-2012 r.

Pracując długo nad konkretnym zadaniem z czasem możemy tracić energię do jego wykonania. Czy w takich sytuacjach kawa jest jedynym sposobem na odzyskanie zapału? Być może istnieją inne sposoby na zachowanie energii w pracy?

Czy jedzenie jest kluczem do sukcesu

Zastanów się, czy pracując poświęcasz odpowiednią uwagę temu, co jesz. A może zdarza Ci się w trakcie pracy spożywać jedynie napoje, a o jedzeniu przypominasz sobie dopiero po powrocie do domu? Jeżeli chociaż na jedno z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to nie dziw się, że w trakcie pracy szybko tracisz energię.

Właściwe odżywianie jest niezbędne do zachowania chęci do pracy. Komponując odpowiednią dietę do pracy, najlepiej jest wykorzystać produkty o tzw. niskim indeksie glikemicznym. Przykładem tego rodzaju produktów będzie z pewnością pieczywo pełnoziarniste, produkty mleczne czy chude mięso. Nie możesz również zapominać w pracy o owocach i warzywach.

Tak skonstruowana dieta nie tylko pozwoli Ci dostarczyć niezbędnych minerałów, ale również nie będzie powodowała nadmiernego tycia. Jednym słowem: smacznie, zdrowo i energetycznie.

Siedź prosto i ćwicz

Duży wpływ na szybki spadek Twojej energii ma również niewłaściwa postawa przy biurku. Jeżeli Twoja praca wymaga kilkugodzinnego siedzenia przy komputerze, zadbaj o wygodny fotel i odpowiednią wysokość biurka. Siedzenie w niedbały sposób nie tylko będzie powodem dolegliwości kręgosłupa, ale również nie będzie pozwalało Ci w pełni skupić się na realizowanym projekcie. Nadmierny wysiłek organizmu spowodowany źle zorganizowanym stanowiskiem pracy negatywnie wpłynie na wydatkowanie posiadanej przez Ciebie energii.

Kiedy natomiast, mimo odpowiednio dobranej wysokości biurka i wygodnego fotela, odczuwasz nadchodzące zmęczenie, powinieneś zrobić przerwę na kilka ćwiczeń. Jeżeli w biurze nie masz warunków do zrobienia kilku skłonów czy przysiadów (biuro jest zbyt małe bądź krępuje Cię obecność innych współpracowników), pamiętaj o porannej gimnastyce. Zaledwie kwadrans ćwiczeń wystarczy do zgromadzenia właściwego pokładu energii na cały dzień.

Niewyspanemu nawet kawa nie pomoże

Zastanawiając się nad sposobem zachowania energii w pracy, powinno się zacząć od sprawy podstawowej – odpowiedniej ilości snu. Z pewnością często wydawało Ci się, że zbyt mała ilość snu nie będzie dla Ciebie przeszkodą w pracy. Jednak później Twoje zasoby energii szybko się wyczerpały, a nawet najmocniejsza kawa nie pomagała Ci w skupieniu się na realizowanym zadaniu.

Człowiek powinien spać ok. 8-10 godzin na dobę. Codzienność dowodzi, że często śpimy o połowę mniej. Silniejsze organizmy są w stanie normalnie funkcjonować po sześciogodzinnym śnie. Nie powinieneś jednak przekraczać tej granicy. Wbrew pozorom mniejsza ilość snu wcale nie pozwoli Ci na przeznaczenie większej ilości czasu na pracę. Im mniej snu, tym mniej efektywnej pracy.

Sposobów na zachowanie energii w pracy jest kilka. Jednak podstawową rzeczą jest odpowiednia ilość snu i odpoczynku. Właściwy relaks w wolnym czasie w połączeniu z odpowiednim odżywianiem i aktywnością fizyczną zapewnią Ci niewyczerpywalne pokłady energii do pracy.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26434 )
Array ( [docId] => 26434 )