Jak zmienić swój wizerunek, aby osiągnąć sukces zawodowy

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 22-06-2012 r.

Zmiany są potrzebne każdemu. Oczywiście modyfikacja Twoich zachowań pozytywnie wpłynie na Twój ogólny wizerunek. Jednak czy przyczyni się do osiągnięcia zawodowego sukcesu?

Przestań narzekać

Jedną z cech, która ujemnie wpływa na Twój wizerunek, jest skłonność do ciągłego narzekania. Czy nie złapałeś się nigdy na tym, że – bez względu na to, jak coś było idealne – Ty nadal narzekałeś? Czy nie wydaje Ci się, że często szukasz problemu na siłę? Zamiast narzekać na kolejne zadanie czy konkretne trudności, jakie Cię spotkały, weź się za pracę.

Jeżeli nie potrafisz dostrzec w konkretnej sytuacji pozytywów, przynajmniej jej nie komentuj. Ciągłe narzekanie i wyszukiwanie problemu z pewnością nie będzie działać na Twoją korzyść. Ograniczając je zyskasz czas i energię, które zmarnowałbyś na wyrażenie swojego niezadowolenia. Ponadto akceptacja poszczególnych zadań bez zbędnego komentarza pozwoli Ci stworzyć wizerunek solidnego pracownika.

Wyraź swoją opinię

Kolejnym krokiem w zmianie swojego biznesowego wizerunku jest nabycie umiejętności wyrażania swojego zdania. Oczywiste jest, że nie wszystkie rozwiązania w Twoim miejscu pracy mogą Ci w pełni odpowiadać. Jednak nie sztuką jest je krytykować, ale również uzasadnić swoje poglądy.

Pamiętaj, że wyrażanie własnej opinii doceniane jest przez przełożonych tylko wtedy, kiedy Twoje poglądy zostaną poparte rozsądnymi argumentami. Dlatego też wygłaszaj opinie na temat zagadnień bardzo dobrze Ci znanych. Nie ma nic gorszego niż ocenianie problemów, o których tak naprawdę nie masz zielonego pojęcia. Natomiast rozsądne argumentowanie swojego stanowiska przedstawi Cię jako specjalistę w danej dziedzinie.

Pozytywne myślenie wszystko odmieni

Twój ogólny wizerunek w oczach partnerów biznesowych zmieni również pozytywne nastawienie wobec napotykanych sytuacji. Optymiści o wiele łatwiej radzą sobie z codziennymi trudnościami. Ponadto nie są tak narażeni na stres jak osoby, które ciągle dopatrują się problemu. Dlatego też postaraj się znaleźć w każdej sytuacji choć niewielką zaletę. Musisz zostać dłużej w pracy? Przynajmniej będziesz mieć pewność, że powierzone Ci zadanie zostanie zrealizowane w terminie. Szef oddał Ci pod opiekę nowego pracownika? Będziesz miał doskonałą okazję do wykazania się swoim profesjonalizmem i wiedzą.

W każdej sytuacji możesz odnaleźć pozytywy. Wystarczy ich tylko poszukać. Natomiast bardziej optymistyczne podejście do życia może również dobrze wpływać na Twoje otoczenie. Przebywanie wśród osób pozytywnie nastawionych do życia często dodaje energii do działania.

Zmiana kilku zachowań może pomóc Ci w wypracowaniu pozytywnego wizerunku. Bardziej optymistyczne podejście do życia, umiejętność wyrażania swoich opinii czy walka z ciągłym narzekaniem sprawią, że będziesz postrzegany przez swoich biznesowych partnerów jako profesjonalista.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26415 )
Array ( [docId] => 26415 )