Jakich pytań nie możesz zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 15-07-2012 r.

Przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej nie jest wcale trudne. Tym bardziej, że jej organizacja ogranicza się do spotkania dwóch osób (pracodawcy i potencjalnego pracownika) i do zadawania konkretnych pytań. Musisz jednak pamiętać, że nie o wszystko możesz zapytać kandydata na konkretne stanowisko. Jakich pytań nie możesz zadać potencjalnemu pracownikowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Pytania związane tylko z karierą zawodową

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś zadawać tylko te pytania, które w sposób bezpośredni są związane z karierą zawodową potencjalnego pracownika. Pytanie o zakres obowiązków na poprzednich stanowiskach pracy, czy o dodatkowe praktyczne umiejętności pozwoli Ci zweryfikować kompetencje pracownika bez jednoczesnego naruszania jego sfery osobistej.

Plany osobiste to wyłącznie sprawa pracownika

Częstym błędem, jaki popełniają pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest zadawanie pytań naruszających sferę osobistą. Pod żadnym pozorem nie możesz pytać o to, czy kandydat planuje założyć rodzinę czy mieć dziecko.

Niedopuszczalne są również pytania dotyczące orientacji seksualnej czy wyznania. Powyższe kwestie należą do indywidualnej, prywatnej sfery pracownika i nie powinny mieć wpływu na proces rekrutacji.

Ponadto próba dowiedzenia się, jakie są osobiste plany pracownika, mogą przedstawić Cię jako pracodawcę chcącego ingerować w życie prywatne podwładnych, co z pewnością nie będzie zachęcało do współpracy.

Odpowiedź nieobowiązkowa

Poza tym, zadając pytania dotyczące sfery prywatnej, musisz liczyć się z tym, że kandydat może odmówić udzielenia odpowiedzi. Tym bardziej, że ma do tego pełne prawo. Zadawanie prywatnych pytań, które mają decydować o zatrudnieniu w konkretnym miejscu, świadczą o dyskryminacji chociażby ze względu na płeć, co jest niezgodne zarówno z Konstytucją, jak też z Kodeksem pracy.

Dlatego też, zanim zadasz osobiste pytanie potencjalnemu pracownikowi, zastanów się, czy wiedza na temat planów osobistych czy wyznania jest rzeczywiście tak istotna na konkretnym stanowisku pracy. Poza tym pamiętaj, że zadając zbyt osobiste pytania, zniechęcasz do siebie kandydatów, a tym samym tracisz szansę na znalezienie idealnego pracownika.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26461 )
Array ( [docId] => 26461 )