Na co zwrócić uwagę podczas selekcji kandydatów na pracowników

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 15-07-2012 r.

Wybór właściwego pracownika na nowe stanowisko nie jest wcale łatwy. Szczególnie, kiedy na Twoją ofertę pracy odpowiedziało kilkadziesiąt a nawet kilkaset osób. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas selekcji kandydatów na pracowników?

Ustal profil idealnego kandydata

Aby ułatwić sobie selekcję kandydatów na konkretne stanowisko, w pierwszej kolejności musisz określić profil idealnego kandydata na wskazane przez Ciebie stanowisko. Wyznaczenie nie tylko wymogów związanych z zawodowym doświadczeniem, ale również określenie cech charakteru idealnego pracownika, pozwolą Ci na odrzucenie wszystkich tych kandydatur, które nie spełniają określonych wymagań.

Dzięki temu wstępny proces selekcji nie zajmie Ci zbyt wiele czasu i pozwoli na pozostawienie tylko tych kandydatur, które w dużym stopniu odpowiadają Twoim wymaganiom.

Wpływ pracownika na przyszłość firmy

Być może wyda Ci się to absurdalne, jednak podczas selekcji kandydatów na wolne stanowisko pracy powinieneś rozważyć wpływ, jaki będzie miał dany pracownik na przyszłość Twojego przedsiębiorstwa. Oczywiste jest, że poszukujesz nowego pracownika w określonym celu: aby właściwie wywiązywał się z zakresu swoich obowiązków, a tym samym pracował na wspólne dobro firmy.

Wybierając tego jedynego spośród kilkudziesięciu ofert, zastanów się, co dany kandydat może wnieść do Twojego przedsiębiorstwa. Być może ma doświadczenie z zakresu nowych technologii, które w Twoim przedsiębiorstwie nie były jeszcze wykorzystane? A może jego mocną stroną jest zaangażowanie i determinacja w realizacji powierzonego zadania? Czy konkretna osoba ma coś, co sprawia, że jest wyjątkowa i znacznie wyróżnia się na tle innych kandydatur? Selekcja kandydatów pod kontem korzyści wynikających z zatrudnienia konkretnej osoby pozwoli Ci wybrać tę osobę, która będzie w pełni lojalna wobec Ciebie oraz zdeterminowana w swojej pracy.

CV ogólne czy dostosowane do oferty

Być może myślisz, że określenie cech osoby nie jest takie proste, kiedy w tym celu możesz wykorzystać jedynie CV. Jednak nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz w tej kwestii. Czytając CV, bardzo łatwo można określić, czy dokument został przygotowany specjalnie w celu aplikacji na stanowisko w Twojej firmie czy jest ogólnym dokumentem, który jest wysyłany w odpowiedzi na większość ofert pracy.

 

Jak to sprawdzić? Każda osoba, która chce zostać zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, będzie starała się przygotować CV w taki sposób, aby wyeksponować w nim cechy, które w pełni odpowiadają Twoim wymaganiom. Natomiast jeżeli CV jest ułożone według tradycyjnego schematu i brak w nim informacji o mocnych stronach kandydata, natomiast przesiąknięte jest informacjami bezużytecznymi w przypadku konkretnego stanowiska pracy, to oczywiste jest, że dokument nie został przygotowany specjalnie dla Twojej oferty pracy.

Wbrew pozorom taki dokument źle świadczy o pracowniku. Przedstawia go jako osobę nie przywiązującą wagi do detali, może również w przyszłości świadczyć o braku lojalności wobec pracodawcy. Dlatego też podczas selekcji CV zwróć szczególną uwagę na formę, w jakiej zostały przygotowane dokumenty. Skupiając uwagę na niektórych detalach, wbrew pozorom możesz sporo się dowiedzieć na temat osób kandydujących na dane stanowisko.

Wybór właściwego kandydata na stanowisko pracy nie jest zbytnio skomplikowanie. Wymaga jednak zdolności obserwacji oraz zdolności wyciągania konstruktywnych wniosków. Cechy kandydata, jak również przesłane przez niego dokumenty stanowią solidną podstawę do oceny, czy dana osoba odpowiada stawianym wymaganiom. Tylko uważna selekcja dokumentów, jak również odniesienie się do interesów firmy pozwolą Ci znaleźć idealnego pracownika.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26465 )
Array ( [docId] => 26465 )