Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 15-07-2012 r.

Rynek pracy zmienia się bardzo szybko, a wraz z nim zapotrzebowanie na konkretne grupy zawodowe. Nowe technologie stwarzają nowe możliwości jeśli chodzi o pracę. Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie obecnie i z czego ono wynika?

Deficyt inżynierów

Od kilku lat polski rynek pracy boryka się z poważnym problemem, jakim jest deficyt pracowników z wykształceniem inżynieryjnym. Od dłuższego czasu studenci oblegają z reguły kierunki humanistyczne, które zapewniają zbyt ogólne wykształcenie.

Zmieniające się technologie oraz wzrost gospodarczy wymagają specjalistów z zakresu telekomunikacji, elektrotechniki czy budownictwa. Dlatego też tak niezwykle ważna jest promocja kierunków technicznych i inżynieryjnych wśród maturzystów. Studia na uczelniach technicznych dają większe prawdopodobieństwo znalezienia dobrze płatnej pracy w przyszłości, aniżeli studia na wydziałach humanistycznych.

Pracownicy fizyczni również potrzebni

Jednak zatrudnienie na rynku pracy znajdą nie tylko osoby posiadające wyższe wykształcenie inżynieryjne. Współczesne firmy poszukują również wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Absolwenci techników i szkół zawodowych mają szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Poza tym wiele przedsiębiorstw, chcąc inwestować w swoją kadrę, umożliwia również swoim pracownikom stale się dokształcać.

Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych powinno być alternatywą dla osób, które mają poważne problemy ze znalezieniem pracy. Przekwalifikowanie się i zdobycie ewentualnych uprawnień (np. spawacza) nie zajmuje zbyt wiele czasu, a może być szansą na znalezienie pracy. Tym bardziej, że rozwój sektora produkcyjnego wzrasta wraz z rozwojem gospodarczym. W związku z powyższym zapotrzebowanie na te grupy zawodowe będzie stale wzrastać.

Potrzebni również za granicą

Problemy ze znalezieniem wykształconych specjalistów z dziedzin techniki i technologii mają również inne państwa. Szczególne braki w tej materii odczuwalne są w państwach azjatyckich i na Pacyfiku. W związku z tym polscy specjaliści będą mieli okazję na rozwój kariery zawodowej nie tylko na terenie kraju, ale również za granicą. Studia inżynieryjne czy techniczne otworzą polski i zagraniczny rynek pracy.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26464 )
Array ( [docId] => 26464 )