Umowa na zastępstwo – prawo do zasiłku macierzyńskiego

Data: 01-02-2013 r.

Umowa zawarta na czas zastępstwa innego pracownika nie przedłuża się do dnia porodu. W związku z tym uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego zależy od tego, kiedy de facto pracownica urodzi dziecko.

Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. w razie urodzenia dziecka w trakcie trwania umowy o pracę. Nie jest istotne, czy do zakończenia urlopu macierzyńskiego zatrudnienie będzie trwało. Ważne, aby w momencie rozpoczęcia wypłaty zasiłku pracownica miała umowę o pracę. Jeżeli więc pracownica urodzi dziecko jeszcze przed zakończeniem umowy – będzie miała prawo do świadczeń. Natomiast narodziny dziecka po zakończeniu umowy nie dają jej prawa do zasiłku.

Wpisanie konkretnej daty w umowie – problem

Umowa na zastępstwo może być zawarta w sytuacji, gdy pracownik jest nieobecny w pracy a absencja ta jest usprawiedliwiona. Jest to wyjątkowy rodzaj umowy terminowej, której termin końcowy nie jest określony konkretną datą lecz zdarzeniem. Umowa na zastępstwo nie powinna wręcz mieć końcowego terminu, gdyż wtedy powstaje wątpliwość, czy jest to umowa na zastępstwo czy może „zwykła” umowa terminowa. W przypadku kobiety ciężarnej prawidłowa kwalifikacja umowy ma, o tyle kluczowe znaczenie, że umowa terminowa, w przeciwieństwie do umowy na zastępstwo, przedłuży się do dnia porodu. Rodzaj umowy ma więc ogromne znaczenia z punktu widzenia uprawnień pracownicy. Jeżeli bowiem będzie to umowa na zastępstwo, która zakończy się przed narodzinami – pracownica nie będzie mała prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Pracownik zastępowany nie wraca a umowa z zastępcą się kończy

W sytuacji, gdy pracodawca wpisze w umowę na zastępstwo określoną datę, może się okazać, że zastępowany pracownik jeszcze nie wraca do pracy, a umowa z zastępcą się kończy.

Jeżeli pracodawca zdecyduje się rozstać z pracownikiem z datą określoną w umowie, mimo iż pracownik zastępowany nie wrócił do pracy, pracownik będzie mógł przed sądem domagać się uznania umowy na zastępstwo za umowę terminową. Na decyzję sądu będą miały wpływ okoliczności zawarcia umowy, jej zapisy a także cel stron.

Podstawa prawna:

  • art. 177 § 3, § 31, art. 180 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1, ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Autor: Ewelina Tusińska, specjalista prawa pracy
Opracowanie redakcyjne: Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26681 )
Array ( [docId] => 26681 )