Odprawa pośmiertna przysługuje członkom rodziny pracownika, który zmarł w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy. Odprawa ta przysługuje członkom rodziny w równych częściach, a jej wysokość jest uzależniona od stażu pracy zmarłego pracownika u danego pracodawcy.
Firmowa polisa na życie nie zwalnia z wypłaty odprawy pośmiertnej
W razie śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek wypłacić członkom jego rodziny odprawę pośmiertną. Nie musi jednak tego robić, jeśli ubezpieczył pracownika na życie. Ale jest warunek – składki na firmową polisę na życie finansuje pracodawca.
Tylko w jednym przypadku pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej – gdy ubezpieczył pracownika na życie oraz opłacał z własnych środków składki na to ubezpieczenie.
Zdaniem MPiPS
(…) Natomiast w razie częściowego zaspokojenia przez zakład ubezpieczeń roszczeń osób uprawnionych do odprawy pracodawca jest zwolniony tylko w tej części z długu wobec tych osób. Jest on zatem zobowiązany do wypłaty kwoty stanowiącej różnicę między odprawą przysługującą na podstawie powołanych przepisów a odszkodowaniem wypłaconym przez instytucję ubezpieczeniową (pismo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 11 marca 2011 r., SPS-023-21116/11).
Jeśli jednak pracodawca jest jedynie pośrednikiem w opłacaniu składek, a faktyczne koszty ubezpieczenia (koszty składek) ponosi pracownik – na pracodawcy ciąży obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej, wynikającej z przepisów Kodeksu pracy.
Poprzez ubezpieczenie należy bowiem rozumieć nie tylko zawarcie umowy ubezpieczenia, ale także ponoszenie kosztów składek. W sytuacji, gdy wartość składek była potrącana z wynagrodzenia netto pracownika, koszty ubezpieczenia ponosił pracownik, co nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej.
art. 93 § 1, § 2, § 5, § 7 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: odprawa, polisa ubezpieczeniowa
