Kontrola pracownika na pracy zdalnej

Data: 09-04-2023 r.

Pracownik świadczący pracę zdalną nadal jest w pracy. Błędem jest uznanie przez niektórych, że w tym czasie mogą robić co chcą, a pracodawca nic nie może zrobić. Także podczas wykonywania pracy w takiej formie, pracodawca ma możliwość przeprowadzenia kontroli. 

Kontrola pracownika w miejscu świadczenia pracy zdalnej została uregulowana w art. 62/28 Kodeksu pracy. jej zasady uwzględniają także specyfikę pracy w takiej formie. Kontrola pracodawcy może dotyczyć:
a) bezpieczeństwa i higieny pracy
b) przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji (w tym także procedur ochrony danych osobowych). 

 

Ważne: Pracodawca przeprowadza kontrolę w porozumieniu z pracownikiem, w miejscu wykonywania przez niego pracy zdalnej i w godzinach jego pracy. 

Szczegółowe zasady przeprowadzania kontroli muszą być określone w wewnątrzzakładowych dokumentach jak regulamin czy porozumienie, bądź też w indywidualnym porozumieniu z pracownikiem lub poleceniu wykonywania pracy zdalnej. 

Ze względu na specyficzny charakter pracy zdalnej, podczas przeprowadzania czynności kontrolnych pracodawca nie może naruszać prywatności zarówno pracownika jak i innych osób, ani też utrudnić korzystania z pomieszczeń domowych. 

Uchybienia pracownika

Kontrola może wykazać uchybienia pracownika. Wówczas pracodawca zobowiązuje pracownika do ich usunięcia, wskazując jednocześnie termin, w którym usunięcie to ma nastąpić. Może także - bez wcześniejszego wzywania do uchybień - od razu wycofać zgodę na wykonywanie pracy zdalnej przez tego pracownika.

Konsekwencją wycofania zgody pracodawcy jest rozpoczęcie pracy w dotychczasowym miejscu pracy, w terminie wskazanym przez pracodawcę. 

Kontrola trzeźwości

Nie tylko praca zdalna, lecz także przepisy dotyczące kontroli trzeźwości są nowością w przepisach prawa pracy. Pojawia się więc pytanie, czy w okresie świadczenia pracy w formie zdalnej, pracownik może podlegać kontroli trzeźwości. Resort rodziny i polityki społecznej stwierdził, że nie wydaje się możliwe, aby pracownicy wykonujący pracę zdalną spełniali przesłanki objęcia kontrolą trzeźwości czy kontrolą na obecność środków działających podobnie do alkoholu. Podkreśla, że takie kontrole są dozwolone, jeśli są one niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia. Biorąc pod uwagę charakter pracy zdalnej, wykonywanej za pomocą urządzeń teleinformatycznych, resort stwierdza, że nie niesie ona za sobą wysokiego ryzyka dla zdrowia, życia czy mienia. Jeśli jednak charakter wykonywanej pracy będzie powodował, że przesłanki przeprowadzenia kontroli trzeźwości zostaną spełnione, to także pracownicy zdalni będą musieli się jej poddać. Warto pamiętać, że grupa pracowników objętych kontrolą oraz sposób jej przeprowadzania jest ustalany przez pracodawcę. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42837 )
Array ( [docId] => 42837 )