Nowe umowy terminowe – bez klauzuli o wypowiedzeniu

Autor: Szymon Sokolik
Data: 12-07-2016 r.

W przypadku umów terminowych zawieranych po 22 lutego 2016 r. nie trzeba odnotowywać okresu wypowiedzenia w umowie o pracę. Natomiast w przypadku umów zawartych wcześniej, które zawierały klauzulę o wypowiedzeniu – nie wymagają one aktualizowania zapisu dotyczącego okresu wypowiedzenia. Po 22 lutego takie umowy nabywają bowiem „nowe” okresy wypowiedzenia automatycznie.

Nowe przepisy dotyczące umów terminowych, obowiązujące od 22 lutego 2016 r. ustanowiły m.in. zasadę, zgodnie z którą można wypowiedzieć każdą bez wyjątku umowę na czas określony zawartą po tym dniu. Nie jest już w tym celu potrzebna umowna klauzula o możliwości wypowiedzenia. W związku z tym, nie trzeba już w obecnie zawieranych umowach terminowych dodawać zapisu dotyczącego możliwości ich wypowiedzenia (na marginesie warto dodać, że obecnie można wypowiedzieć nawet umowy terminowe zawarte na krótszy okres).

 

Poza tym, nowe przepisy uzależniły długość okresów wypowiedzenia umowy terminowej od zakładowego stażu pracy. Obecnie długość tych okresów jest taka, jak w przypadku umowy na czas nieokreślony i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony przynajmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony minimum 3 lata.

Przy czym w przypadku umów terminowych zawartych w starym stanie prawnym, ale wypowiadanych w nowym, staż do wyznaczenia długości okresu wypowiedzenia liczy się dopiero od 22 lutego 2016 r. Jednak w przypadku umów terminowych zawartych już po 22 lutego 2016 r. do tego stażu wlicza się całe zatrudnienie pracownika w zakładzie, a więc także okresy sprzed 22 lutego.

Więcej na ten temat można przeczytać w majowym numerze „Doradcy Kadrowego”.

Szymon Sokolik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39248 )
Array ( [docId] => 39248 )