Zasada równości płac zleceniobiorców dotyczy stawki netto

Autor: Katarzyna Tryniszewska
Data: 27-03-2014 r.

Z przepisów unijnych wynika zasada równości płac zleceniobiorców. Dotyczy ona stawek netto. Jeśli więc zleceniodawca ustali na równym poziomie stawki netto zleceniobiorców, ale ich stawki brutto będą różne (gdyż przepisy przewidują różne ich oskładkowanie), nie narusza to zasady równości płac.

 

 

Do zleceniobiorców nie stosuje się przepisów antydyskryminacyjnych przewidzianych w Kodeksie pracy. A zatem tylko pracowników dotyczy reguła przewidująca, że mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków.

Do zleceniobiorców stosuje się jednak obowiązujące od kilku lat regulacje o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Zakazują one m.in. nierównego traktowania osób fizycznych ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną w zakresie warunków podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej, w tym w szczególności w ramach pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Nie można jednak uznać, że zleceniodawca narusza zasady równego traktowania, ustalając kwoty wynagrodzenia netto na tym samym poziomie, jeśli w przypadku poszczególnych osób skutkuje to ustaleniem różnych kwot brutto. Kwestie ubezpieczeń społecznych regulują bowiem przepisy niezależne od zleceniodawców. Nie odpowiadają oni za to, że na skutek cech indywidualnych poszczególnych zleceniobiorców ich świadczenia i zobowiązania wobec systemu ubezpieczeń społecznych będą różne.

Istotne jest, że zleceniodawca ustalił wynagrodzenie wypłacane „na rękę” na równym poziomie przy uwzględnieniu kryterium pracy jednakowej jakości. Gdyby zleceniodawca ustalił różne wynagrodzenie netto za taką samą pracę np. kobiecie i mężczyźnie, naraziłby się na zarzut naruszenie zasad równego traktowania.

Katarzyna Tryniszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34526 )
Array ( [docId] => 34526 )