Czy praca w gospodarstwie rolnym wydłuży urlop? 

Data: 07-07-2022 r.

Wymiar urlopu jest uzależniony od przepracowanego już stażu pracy. Maksymalnie jest to 26 dni, które pracownik osiąga, jeśli jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Czy w tym stażu można uwzględnić pracę w gospodarstwie rolnym? 

Wymiar urlopu w zależności od stażu pracy, a także innych okoliczności takich jak chociażby wykształcenie -  został określony w Kodeksie pracy. Aby jednak rozwiązać kwestie związane z pracą w gospodarstwie rolnym, trzeba sięgnąć do ustawy szczegółowej. Jest to ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy  w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

Już w artykule 1. wskazuje jakie okresy wliczają się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy i okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy. Przy czym uprawnienia te mogą wynikać zarówno bezpośrednio z przepisów, jak i z układów zbiorowych, czy porozumień w sprawie zakładowego systemu wynagradzania. 

Co można wliczyć do stażu pracy? 

Zgodnie z art. 1 przywołanej ustawy, do okresów od których zależy uprawnienie pracownika, wlicza się także:

1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego, lub pracy w takim gospodarstwie jeśli prowadził je małżonek
2) okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, przypadające przed 1 stycznia 1983 r., jeśli było to gospodarstwo rodziców lub teściów, przy czym istotnym warunkiem jest to, że gospodarstwo to zostało następnie objęte do osobistego prowadzenia lub ze współmałżonkiem,
3) okresy pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika zgodnie z definicją zawartą w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin - praca musiała przypaść po dniu 31 grudnia 1982 r. 

Kiedy nie wlicza się wskazanych okresów do stażu pracy? 

Zgodnie z zasadą hierarchii prawa, ustawa jest nadrzędnym aktem prawnym nad układy zbiorowe. Dlatego właśnie bezpośrednio w tej ustawie znalazł się zapis pozwalający wyłączyć dołączenie tych okresów do stażu - uwzględnianie tych okresów nie ma charakteru obligatoryjnego. 

Podsumowując - dopiero w przypadku gdy w przepisach regulujących funkcjonowanie zakładu pracy - zarówno przepisy prawa powszechnie obowiązującego jak i wewnątrzzakładowe regulacje takie jak układ zbiorowy czy regulamin wynagradzania - pozwolą na zaliczenie stażu pracy w gospodarstwie rolnym do okresu od którego jakieś uprawnienie jest możliwe, będzie możliwe uwzględnienie tego czasu. 

Podstawą zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy będzie przedstawione przez pracownika zaświadczenie z urzędu gminy, potwierdzające czas pracy w gospodarstwie. 

Kodeksowy wymiar urlopu

Wróćmy do Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 153 kp jeśli pracownik podejmuje pracę, to uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego w danym roku. W następnym roku przysługuje mu cały urlop. 

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeśli staż pracy jest krótszy niż 10 lat, a jeśli przekroczy ten okres - 26 dni. 

Przepisy Kodeksu pracy wprost wskazują, że w stażu pracy uwzględnia się okres poprzedniego zatrudnienia. I nie ma tutaj znaczenia jak długa była przerwa między tamtym zatrudnieniem a obecnym i w jaki sposób stosunek pracy został rozwiązany. Do okresu tego wlicza się również okres nauki - absolwenci szkół wyższych mogą doliczyć 8 lat, szkół średnich ogólnokształcących - 4 lata, średnich zawodowych - 5 lat, szkoły policealnej 6 lat, a zasadniczej - 3 lata. 

Wpływ okresu pracy w gospodarstwie rolnym na urlop

Biorąc pod uwagę wszystkie wskazane przepisy należy stwierdzić, że po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia z gminy potwierdzającego staż pracy w gospodarstwie o którym mowa w art. 1 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy i gdy przepisy szczegółowe regulujące zasady funkcjonowania danego zakładu pracy nie stanowią inaczej - okres pracy w gospodarstwie wliczy się w staż pracy od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. 

Ważne: Okres pracy w gospodarstwie nie wlicza się do okresów zatrudnienia od których zależy NABYCIE prawa do urlopu wypoczynkowego - na podstawie art. 2 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Państwowej Inspekcji Pracy - portal pip.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41988 )
Array ( [docId] => 41988 )