Wniosek o pracę zdalną i miejsce jej świadczenia

Data: 14-04-2023 r.

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej weszły w życie dopiero 7 kwietnia 2023 r. a już rodzą liczne pytania i wątpliwości. Wiele z nich dotyczy miejsca świadczenia pracy zdalnej oraz zasad dotyczących wiążącego dla pracodawcy wniosku o pracę zdalną. Spójrzmy jak te kwestie tłumaczy resort rodziny. 

Nowością w Kodeksie pracy jest zdefiniowanie pracy zdalnej i wprowadzenie jej na stałe do prawa pracy. Dotychczas była uregulowana jedynie w przepisach covidowych, tworzonych "na gorąco" w związku z sytuacją epidemiczną. Praca zdalna stała się jednak nowym trendem na rynku pracy, w związku z czym wymagał dokładniejszego uregulowania. 

 

Już na gruncie nowych regulacji pojawiły się pewne wątpliwości, które resort rodziny postanowił rozwiać w wyjaśnieniach opublikowanych na jego oficjalnej stronie internetowej. 

Wiążący wniosek o pracę zdalną

W niektórych sytuacjach pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną. Dotyczy to wniosku złożonego przez określonych w przepisach pracowników, do których należą:
a) rodzic dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności
b) osoba wychowująca dziecko do 4. roku życia
c) osoba sprawująca opiekę nad członkiem najbliższej rodziny lub osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym w przypadku posiadania przez te osoby orzeczenia o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności
d) kobieta w ciąży.

Wiążący charakter wniosku nie oznacza jednak, że pracodawca musi go uwzględnić w każdym przypadku. Nawet jeśli wniosek złoży jeden z wymienionych wcześniej pracowników, pracodawca nie uwzględni go, jeśli zastosowanie w jego przypadku pracy zdalnej nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj wykonywanej przez tego pracownika pracy. 

Na pracodawcy będzie w takim przypadku ciążył dodatkowy obowiązek stworzenia odpowiedzi w formie elektronicznej lub papierowej, w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. 

Ważne: Wniosek pracownika o pracę zdalną okazjonalną nie jest dla pracodawcy wiążący. 

Na marginesie warto dodać, że wymiar okazjonalnej pracy zdalnej wynosi nie więcej niż 24 dni w roku kalendarzowym. Nie jest on uzależniony od wymiaru pracy pracownika ani od liczby godzin wynikających z rozkładu czasu pracy w dniu, w którym pracownik wykonuje pracę zdalnie. 

Miejsce świadczenia pracy

Zgodnie z art. 67/18 praca zdalna może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika. Miejsce to musi być za każdym razem uzgodnione z pracodawcą. Jako przykład przepis podaje, że może to być adres zamieszkania pracownika. Zgodnie z definicją nie ma przeciwwskazań, aby praca była wykonywana z więcej niż jednego miejsca - przy czym miejsca te każdorazowo mają być uzgodnione z pracodawcą. 

Miejsce musi być wybrane przez pracownika i zaakceptowane przez pracodawcę. Jest to przedmiot wzajemnego ustalenia między stronami umowy o pracę. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42852 )
Array ( [docId] => 42852 )