Urlopy rodzicielskie – silniejsza ochrona od 2 stycznia

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska
Data: 29-01-2016 r.

Ochrona pracowników-rodziców jest zróżnicowana. Na urlopie wychowawczym jest osłabiona w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracownika w zakładach zatrudniających co najmniej 20 osób. Natomiast na urlopie macierzyńskim okazuje się bardzo silna. Nowelizacja Kodeksu pracy wchodząca w życie 2 stycznia 2016 r. wyraźnie obejmuje silną ochroną także urlop rodzicielski oraz ojcowski.

Z początkiem 2016 roku wchodzą w życie dwie nowelizacje Kodeksu pracy dotyczące uprawnień związanych z rodzicielstwem. Większość zmian dotyczy urlopów, jednak część odnosi się również do ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracownika w zakładach zatrudniających co najmniej 20 osób (czyli w przypadkach, o których mowa w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

 

Nowelizacja rozszerza dotychczasowy katalog pracowników, którym pracodawca może wręczyć jedynie wypowiedzenie zmieniające o osoby korzystające z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz ojcowskiego. Rozwiewa tym samym dotychczasowe wątpliwości dotyczące zakresu ochrony tych pracowników. Nie było bowiem dotąd pełnej jasności, czy na urlopie rodzicielskim i ojcowskim przysługuje:

  • silna ochrona – jak na urlopie macierzyńskim,
  • ochrona osłabiona – jak na urlopie wychowawczym.

Nowelizacja potwierdza wyraźnie silną ochronę także w przypadku urlopu rodzicielskiego i ojcowskiego.

Więcej na ten temat w styczniowym numerze „Doradcy Kadrowego”.

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38516 )
Array ( [docId] => 38516 )