Aż 2 lata na skorzystanie z urlopu ojcowskiego

Autor: Bożena Lenart
Data: 04-01-2016 r.

Aż 24 miesiące liczone od dnia porodu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego, a także możliwość jego podziału na części i wzmocnienie ochrony pracownika korzystającego z tego urlopu. To wszystko już od 2 stycznia 2016 r.

Tzw. nowelizacja rodzicielska, wchodząca w życie na początku 2016 roku, oprócz zmian w urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, wychowawczych, czy zwolnieniach „na dziecko” (opisanych w poprzednich numerach) wprowadza też modyfikacje dotyczące urlopu ojcowskiego.

2 tygodnie z możliwością podziału

Pracownik-ojciec ma prawo do skorzystania z 2 tygodnie urlopu ojcowskiego (niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy 1 porodzie), na którym przysługuje mu zasiłek macierzyński, płatny w wysokości 100% podstawy wymiaru. Ta zasada nie zmieni się po 2 stycznia 2016 r. Nowością ma być natomiast możliwość podziału urlopu ojcowskiego na 2 części obejmujące po 1 tydzień każda. Części te nie muszą występować bezpośrednio jedna po drugiej.

Aż do 24 miesięcy na skorzystanie

Nowelizacja wydłuża także okres, w którym pracownik może skorzystać z urlopu ojcowskiego. Do 1 stycznia 2016 r. ma na to czas do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, a po tym dniu – do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy. Może więc wystąpić sytuacja, że pracownik stracił już prawo do urlopu ojcowskiego, bo minęło 12 miesięcy życia dziecka, ale odzyska je 2 stycznia 2016 r., jeśli dziecko nadal nie ukończyło 2 lat. To wszystko powoduje pewne konsekwencje, np. jeśli chodzi o zapisy w świadectwie pracy.

Więcej na ten temat można przeczytać w grudniowym numerze „Aktualności kadrowych”.

Bożena Lenart Szymon Sokolik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38305 )
Array ( [docId] => 38305 )


Array ( [docId] => 38305 )