Ciężarna, karmiąca i nadgodziny – wynagrodzenie urlopowe

Autor: Emilia Wawrzyszczuk
Data: 29-01-2016 r.

Wynagrodzenie za okres zwolnienia ze świadczenia pracy ma być obliczane jak wynagrodzenie urlopowe. Podobnie jak pensja wypłacana pracownicy karmiącej lub zwolnionej z obowiązku pracy w związku z ciążą. Na zbliżonych zasadach będzie również wypłacane wynagrodzenie za niedopracowane godziny w związku z oddaniem czasu wolnego za nadgodziny. Wszystko to wynika ze znowelizowanego rozporządzenia.

Nowelizacja Kodeksu pracy wchodząca w życie 22 lutego 2016 r. stanowi, że  „w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.”

Pracodawca będzie więc mógł jednostronną decyzją zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy (przez cały okres wypowiedzenia lub jego część – w zależności od potrzeb). W zamian musi jednak pracownikowi zapłacić za okres zwolnienia z obowiązku pracy.

Nowe rozporządzenie stanowi, że pracownikowi należy się w takim wypadku wynagrodzenie urlopowe.

Zatem składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi w stałej stawce miesięcznej (np. płaca zasadnicza) będą przyjmowane w wysokości należnej w miesiącu zwolnienia z wykonywania pracy, a składniki zmienne wypłacane za okresy nie dłuższe niż miesiąc – w średniej wysokości z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. W taki sposób liczy się bowiem wynagrodzenie urlopowe.

Więcej na ten temat można przeczytać w styczniowym numerze „Aktualności kadrowych”.

Emilia Wawrzyszczuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38515 )
Array ( [docId] => 38515 )