Zatrudnienie na część roku – urlop proporcjonalny także w planie urlopów

Data: 21-08-2013 r.

Pracownik zatrudniony na część roku kalendarzowego może skorzystać tylko z części urlopu wypoczynkowego – proporcjonalnej do okresu zatrudnienia. Także w planie urlopów należy zaplanować takiemu pracownikowi tylko urlop proporcjonalny. Ale uwaga – bez urlopu na żądanie.

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca. Ustalając plan urlopów pracodawca bierze pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planu nie trzeba ustalać, jeśli zgodzi się na to zakładowa organizacja związkowa, lub jeśli nie działa ona w danym zakładzie.

W planie urlopów nie uwzględnia się 4 dni urlopu na żądanie. Należy zatem zaplanować odpowiednio 22 dni urlopu wypoczynkowego – w przypadku pracowników zatrudnionych dłużej niż 10 lat lub 16 dni – dla pracowników o stażu krótszym niż 10 lat (w obu przypadkach wymiar ten dotyczy pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy).

Co istotne, w planie urlopów uwzględnia się tylko okres zatrudnienia pracownika w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że w wypadku umów na czas określony czy umów na zastępstwo, gdzie stosunek pracy wygaśnie w trakcie roku, plan urlopów obejmuje urlop wypoczynkowy przysługujący tylko do dnia, w którym ma ustać stosunek pracy – czyli urlop proporcjonalny.

Plan urlopów nie musi uwzględniać całego roku kalendarzowego. Od potrzeb pracodawcy będzie zależało czy sporządzi plan urlopów na cały czy pół roku, czy może z podziałem na poszczególne kwartały.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 27065 )
Array ( [docId] => 27065 )