Jeśli zmieni się harmonogram czasu pracy, trzeba zmienić datę urlopu

Data: 26-07-2013 r.

Może się zdarzyć, że pracownik na konkretny dzień ma już zaplanowany urlop, tymczasem po zmianie harmonogramu czasu pracy okazuje się, że będzie to dzień wolny. Datę korzystania z urlopu trzeba w takim przypadku zmienić. Urlopu udziela się bowiem wyłącznie na dni pracy.

Urlopu udziela się zawsze tylko na dni pracy – i to w takim wymiarze godzinowym, jaki jest zaplanowany do przepracowania na dany dzień w harmonogramie czasu pracy. Za każdy dzień urlopu odejmuje się więc z rocznej (godzinowej) puli urlopowej tyle godzin urlopu, ile pracownik pracowałby tego dnia, gdyby nie był na urlopie.

Urlopów udziela się zgodnie z

  • obowiązującym w zakładzie planem urlopów lub
  • uzgodnionym między pracodawcą a pracownikiem (np. we wniosku pracownika zaakceptowanym przez pracodawcę).

Jednak nie jest to zasada bezwzględna. Różne okoliczności mogą przesuwać lub nawet przerwać urlop (zwolnienie chorobowe itd.). Analogicznie może okazać się, że harmonogram czasu pracy wprowadzony np. na sierpień nie odpowiada temu, który był przewidywany w lutym, na etapie tworzenia planu urlopów czy akceptowania wniosków urlopowych. Jeśli więc ostatecznie dzień, w którym pracownik miał zaplanowany urlop nie jest przewidziany w harmonogramie jako dzień pracy, nie można udzielić mu na ten dzień urlopu.

Przykład: Pracownik wnioskował o urlop w dniach od 12 do 18 sierpnia 2013 r. Firma normalnie pracuje w dniach poniedziałek-piątek, ale w tym tygodniu w czwartek 15 sierpnia przypada święto. W związku z tym pracownik wykorzystałby 4 dni urlopu. Jednak ponieważ cały zakład otrzymał dzień wolny również w piątek 16 sierpnia, pracownikowi nie należy udzielać na ten dzień urlopu.

Jeśli okaże się, że plan urlopu lub zaakceptowany wniosek urlopowy pracownika nie pasuje do zmienionego harmonogramu czasu pracy, można poprosić pracownika o skorygowanie wpisu w planie lub wniosku.

Podstawa prawna: Art. 81, 154[2], 163 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94, ze zm.).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27045 )
Array ( [docId] => 27045 )