Co różni umowę o pracę i kontrakt B2B?

Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 20-04-2023 r.

Umowa o pracę oraz kontrakt B2B to jedne z najpopularniejszych form zatrudnienia. Który rodzaj współpracy warto wybrać? Aby móc odpowiedzieć sobie na to, trzeba poznać najważniejsze założenia obydwu umów. Co różni UoP i B2B?

B2B – co to znaczy?

Na rynku pracy funkcjonują różne formy zatrudnienia, a jedną z najczęstszych jest klasyczna umowa o pracę. Jednak coraz większą popularność zdobywa też współpraca B2B (Business to Business). To rodzaj kooperacji, do której podstawą jest umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy dwoma firmami. W ramach tego kontraktu przedsiębiorstwo zleca wykonywanie określonych zadań usługodawcy z własną działalnością gospodarczą.

 

Pracownicy oraz usługodawcy mają odmienne obowiązki i przywileje. Zatem którą formę zatrudnienia – umowę o pracę czy B2B – warto wybrać? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb każdej osoby. Dlatego przed podjęciem decyzji o sposobie współpracy, dobrze jest poznać najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma kontraktami.

Umowa o pracę i B2B – co różni te formy zatrudnienia?

Podstawową różnicą pomiędzy usługodawcą a pracownikiem jest to, że pierwszy z nich musi posiadać własną działalność gospodarczą (firmę). Dzięki niej będzie w stanie rozliczać się w systemie fakturowym, który obowiązuje przy zatrudnieniu B2B. W kontekście rozliczania warto też zwrócić uwagę na różnice związane z regulowaniem składek ZUS i podatków. W przypadku umowy o pracę formalności te spoczywają na barkach pracodawcy. Natomiast przy kontrakcie B2B odprowadzanie niezbędnych opłat leży w obowiązku usługodawcy.

Osoby z własną działalnością mają jednak ten przywilej, że mogą wybrać odpowiadającym im rodzaj opodatkowania. Do ich dyspozycji są zasady ogólne, ryczałt i podatek liniowy, podczas gdy pracownicy z UoP muszą obligatoryjnie korzystać z tego pierwszego sposobu rozliczenia.

Omawiane formy zatrudnienia różni także stosunek do zasiłku chorobowego. Przy umowie o pracę wynagrodzenie na czas zwolnienia lekarskiego wypłaca pracodawca. W tym przypadku wysokość świadczenia stanowi średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających chorobę. Natomiast osoba na kontrakcie B2B musi ubiegać się o zasiłek chorobowy w ZUS-ie, który wypłaca średnią podstawę wymiaru składek z 12 miesięcy przed zwolnieniem.

Podczas dokonywania wyboru pomiędzy umową o pracę a B2B warto wziąć też pod uwagę kwestie związane z urlopami. W przypadku tej pierwszej formy zatrudnienia pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni wolnego. Natomiast usługodawcy według prawa nie mają zapewnionej opcji wzięcia urlopu. Niemniej jednak strony umowy biznesowej mogą umówić się na płatne przerwy w świadczeniu usług.

Ważną różnicą pomiędzy UoP i B2B jest również stosunek do miejsca oraz czasu wykonywania pracy. Usługodawcy dostają wolną rękę w kwestii tego, gdzie i kiedy wypełniają swoje obowiązki. Natomiast osoby zatrudnione na podstawie klasycznej umowy mają w tym kontekście dokładne wymogi nałożone przez pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42882 )
Array ( [docId] => 42882 )