Gdzie można znaleźć najwięcej wolnych miejsc pracy

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 02-10-2012 r.

W obecnych czasach, kiedy firmy coraz częściej przeżywają kłopoty finansowe, znalezienie miejsca pracy jest sporym wyzwaniem. Zarządzający przedsiębiorstwami starają się raczej ograniczać koszty, tnąc nie tylko pensje i różnego rodzaju uposażenia, ale też zwalniając pracowników. Okazuje się jednak, że na rynku nie brakuje ofert – głównie w sektorze prywatnym, ale także w jednostkach publicznych.

Jeżeli bliżej przyjrzymy się strukturze zatrudnienia i rynkowi pracy w naszym kraju, to ze zdumieniem stwierdzimy, że na koniec II kw. 2012 roku liczba wolnych miejsc w firmach prywatnych i urzędach publicznych wynosiła łącznie 51,8 tys.

Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na sektor prywatny przypadła zdecydowana większość wakatów – bo aż 85,6 proc. Statystyki wskazują jednak, że nie jest aż tak różowo, jakby to mogło wyglądać na pierwszy rzut oka. Widać bowiem, że w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami tego roku liczba wolnych miejsce pracy spadła o 1,8 proc., a w skali roku obniżyła się nawet ponad 15 proc.

Ten wynik może być jednak interpretowany na dwa sposoby. Z jednej strony mniej wakatów to sygnał, że firmy potencjalnie chętniej zatrudniają nowe osoby i tym samym kurczy się liczba dostępnych miejsc. Z drugiej zaś coraz skromniejsza pula wakatów może się wiązać np. z likwidacją dotychczasowych etatów, które są po prostu znikają z rynku pracy.

Tego zdecydowanie pesymistycznego scenariusza nie potwierdzają jednak całkowicie dane statystyczne. O ile bowiem w II kwartale zlikwidowano 83,7 tys. stanowisk pracy, to w ich miejsce powstało 121,8 tys. nowych. Jednak dynamika procesu zatrudniania na nowych stanowiskach wskazuje na istotną zadyszkę w gospodarce, która przejawia spadkiem liczby nowozatrudnionych aż o 18,4 proc. w ujęciu rocznym.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26984 )
Array ( [docId] => 26984 )