Nowe warunki zatrudniania młodocianych

Data: 07-06-2022 r.

Szykuje się zmiana przepisów dotyczących zatrudniania młodocianych. Mają być dostosowane do zasad kształcenia branżowego oraz uwzględniać potrzeby pracodawców. 

Nowe regulacje uwzględniają postęp technologiczny - dotychczas zakazane prace, aktualnie wykorzystują nowoczesne środki ochrony indywidualnej, dzięki czemu także młodociany może je bezpiecznie wykonywać. Zagrożenia zostały wyeliminowane bądź w znacznym stopniu ograniczone. 

 

Co się zmieni?

W rozporządzeniu wiele uwagi poświęcono ocenie ryzyka zawodowego. Doprecyzowane zostały także przepisy dotyczące pracy zagrażającej prawidłowemu rozwojowi psychicznemu oraz pracy w której młodociany jest narażony na szkodliwe działanie czynników chemicznych i pyłowych. 

Projekt określa również zakres dopuszczalnych wartości dla dźwigania poprzez odniesienie się do wartości dla osób dorosłych. 

Zwiększą się także wymagania dotyczące prac w narażeniu na czynniki biologiczne. 

Zmianie uległy również przepisy odnoszące się do zagrożeń wypadkowych. Jednak zniesiony został całkowity zakaz pracy młodocianych w działach produkcyjnych fabryk przetworów rybnych, pracach przy mieleniu mięsa. Doprecyzowaniu uległy zapisy odnoszące się do zagrożeń wypadkowych przy maszynach rolniczych. Aktualna treść rozporządzenia całkowicie uniemożliwiała młodocianym pracę przy takich maszynach. 


Zobacz także:

Przyczyna zmian

Nowe rozporządzenie jest odpowiedzią na zmienione rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, mieszanin i czynników czynników lub procesów o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 2235) i rozszerzeniem wykazu procesów technologicznych, w których dochodzi do uwalniania substancji chemicznych, ich mieszanin lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. 

Jest też odpowiedzią na rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Wychodzi także naprzeciw potrzebom pracodawców, którzy w określonych branżach nie mają możliwości zatrudnienia młodocianych. Wyłącza to możliwość odpowiedniego przygotowania do zawodu, bo nie ma odpowiedniej praktycznej nauki zawodu szkutnika, dekarza, spawacza, mechanika i stolarza. 

Źródło:

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac opublikowany na oficjalnym portalu Rządowego Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41890 )
Array ( [docId] => 41890 )