Pomoc Ukrainie na terytorium Polski nadal bez podstawy prawnej

Data: 06-03-2022 r.

Prace nad specustawą, która precyzuje warunki pomocy Ukrainie, miały być przyspieszone, a kształt przygotowanych w niej przepisów mieliśmy poznać w mijającym tygodniu. Nie udało się. Nad przepisami pracuje jeszcze Rada Ministrów a projekt nie trafił do Sejmu. 

Legalizacja pobytu osób z Ukrainy

Potrzebne są nowe przepisy dostosowane do nowej sytuacji migracyjnej w naszym kraju. Aktualnie nie ma żadnej regulacji, która usprawniłabym legalizację pobytu uchodźców na terytorium Polski. Trzeba pamiętać, że granicę przekraczają nie tylko osoby posiadające odpowiednie dokumenty. Uznanie pobytu za legalny jest niezwykle istotny, bo jest to podstawa uzyskania przez obywatela z Ukrainy wielu uprawnień, chociażby z zakresu pomocy lekarskiej czy świadczeń z ubezpieczenia społecznego. A także - co niezwykle ważne - jest podstawą podjęcia w Polsce legalnej pracy

Otwarty rynek pracy dla uchodźców

 

Wiele polskich firm jest gotowych na przyjęcie nowym pracowników z Ukrainy, jednak regulacji prawnej dotyczącej ich zatrudnienia nadal nie ma. Sięganie po dotychczasowe przepisy znacznie wydłuża czas do legalnego zatrudnienia. Zgodnie z zapowiedziami - zasady zatrudnienia miały być złagodzone i uproszczone. 

Kontynuowanie studiów i kariera naukowa

Ustawa ma regulować także kwestie związane z uprawnieniami studentów, nauczycieli akademickich i pracowników naukowych, wjeżdżających do Polski z Ukrainy. Póki co mamy jedynie informacje na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zgodnie z nią studenci będą mogli kontynuować studia w Polsce, a nauczyciele akademiccy - kontynuować karierę naukową bez konieczności nostryfikowania dyplomu. Zasady określone w informacji Ministerstwa nie są jednak podstawą prawną do działania rektorów. A w przygotowanej dla studentów informacji czytamy, że aby skorzystać z takich możliwości pobyt musi być legalny i odpowiednio udokumentowany (status uchodźcy, ochrona czasowa lub uzupełniająca, Karta Polaka itp.).  W nowych przepisach mają być określone także zasady przyjmowania na uczelnię i określona liczba miejsc dla studentów z Ukrainy. 

Przepisy w zawieszeniu

Nowe przepisy to potężna regulacja odnosząca się do wielu dziedzin prawa. Do momentu jej uchwalenia, wiele zasad funkcjonowania w dzisiejszej rzeczywistości opiera się na deklaracjach publikowanych na stronach internetowych ministerstw w portalu gov.pl. Nie trzeba z pewnością przekonywać, że działania podjęte na podstawie tak opublikowanych obietnic i zapowiedzi, nie są źródłem prawa. Wiele usprawnień - chociażby dotyczących możliwości wystawiania recept refundowanych - czeka więc na podstawę prawną. A tej - nawet w formie projektu - jeszcze nie widać. 

źródło:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41355 )
Array ( [docId] => 41355 )