Porzucenie pracy - brak skutecznej ochrony pracodawcy

Data: 07-11-2022 r.

Do Sejmu wpłynęła petycja postulująca potrzebę uregulowania w przepisach Kodeksu pracy sytuacji związanej z porzuceniem pracy przez pracownika. Jakie rozwiązania na gruncie obecnie obowiązujących przepisów przewiduje Państwowa Inspekcja Pracy? 

Pracownik ma określone obowiązki informacyjne. Jednym z nich jest konieczność niezwłocznego zawiadomienia pracodawcy w przypadku wystąpienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy. Pracownik musi zawiadomić pracodawcę zarówno o przyczynie swojej nieobecności jak i o przewidywanym czasie tej nieobecności. Ustawodawca dał pracownikowi czas najpóźniej do drugiego dnia nieobecności w pracy, na złożenie stosownych wyjaśnień. Obowiązki te wynikają z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

 

W petycji czytamy jednak, że coraz częściej zdarzają się przypadki, w których pracownik po prostu nie przychodzi do pracy i nie jest to poprzedzona żadną informacją. Nie tylko przestaje się zjawiać w firmie, lecz także przestaje odbierać telefon i kontakt z nim się urywa. Zdarza się także, że wysyłane do niego przesyłki wracają z adnotacją informującą, że adresat już nie mieszka pod wskazanym adresem. Problem jest o tyle skomplikowany, że w takiej sytuacji pracodawca nie ma możliwości złożyć oświadczenia dotyczącego rozwiązania umowy. 

Analizując problem na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, Państwowa Inspekcja Pracy zaznacza, że w takiej sytuacji oczywiście mamy do czynienia z ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków przez pracownika, na potwierdzenie czego przytacza także wyrok Sądu Najwyższego z 28 września 1981 r. - sygn. I PRN 57/81,

Na podstawie art. 52 § 1 pkt. 1 Kodeksu pracy w takiej sytuacji pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Sposobem rozwiązania umowy będzie pismo zawierające oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Tyle, że w sposobie zaprezentowanym przez PIP pojawia się pewna luka. Za datę rozwiązania stosunku pracy należy traktować datę doręczenia pisma. 

W przypadku, gdy pismo wraca do nadawcy z adnotacją, że taki adresat nie mieszka pod wskazanym adresem - nie można mówić o skutecznym doręczeniu. 

I w takich właśnie przypadkach pracodawcy nie mają narzędzi, które pozwalają im skutecznie rozwiązać umowę o pracę. 

Czy petycja będzie w stanie zmienić sytuację pracodawców? 

Źródło:

Petycja w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie wprowadzenia do ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy regulacji dotyczących porzucenia pracy opublikowana w wykazie petycji jednostkowych na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal gov.pl
Informacja opublikowana w bazie wiedzy udostępnionej na oficjalnej stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy - portal pip.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42344 )
Array ( [docId] => 42344 )