Pracownicy z Ukrainy - zasady zatrudniania cz. 2.

Data: 21-03-2022 r.

Otwarty rynek pracy to jedno, ale zatrudnić pracowników z Ukrainy? Wielu polskich pracodawców czekało na odpowiednie regulacje. Uproszczona procedura zatrudniania ma pomóc obu stronom w sprawniejszym nawiązaniu współpracy. 

Pierwszą podstawową przesłanką legalnego zatrudnienia jest legalny pobyt na terenie Polski. Można zatrudnić nie tylko obywatela Ukrainy, lecz także jego małżonka. Szerzej omawialiśmy to w pierwszej części tego artykułu: Pracownicy z Ukrainy - zasady zatrudniania cz. 1.

Poszukiwanie kandydatów

Poszukiwanie kandydatów do pracy nie różni się w tym przypadku od jakiejkolwiek innej rekrutacji. Dokładnie tak samo można umieścić ogłoszenie na portalach społecznościowych czy portalach ogłoszeniowych. Wiele z nich przygotowało specjalną zakładkę poświęconą ofertom skierowanym właśnie dla obywateli Ukrainy, a pracodawcy którzy oferują oferty właśnie dla uchodźców, zwolnieni są z opłat. 

Dodatkową możliwością jest zgłoszenie swojej oferty do powiatowego urzędu pracy. Takie zgłoszenie musi być opatrzone komentarzem "oferta dla obywatela Ukrainy". Daje to pierwszeństwo ofercie. Usługa jest bezpłatna i także można ją wykonać online. 

Można wybrać dowolny urząd pracy - najczęściej jest to właściwy miejscowo ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce wykonywania pracy. Można wybrać tylko jeden urząd. Oferta pojawi się w centralnej bazie ofert pracy już następnego dnia. 

Obowiązki pracodawcy

Dodatkowe obowiązki pracodawcy w związku z zatrudnieniem obywatela Ukrainy polegają jedynie na poinformowaniu powiatowego urzędu pracy o takim zatrudnieniu. Trzeba tego dokonać elektronicznie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl, w terminie 14 dni od podjęcia pracy. 

Ważne: Dotyczy to jedynie nowo zatrudnionych pracowników. Jeżeli pracodawca już wcześniej zatrudniał legalnie obywateli Ukrainy, nie musi wysyłać omawianego zgłoszenia. 

Właściwy będzie urząd ze względu na miejsce zamieszkania, bądź siedzibę pracodawcy. Obowiązek takiego zgłoszenia dotyczy uchodźców, którzy pojawili się na terenie Polski od 24 lutego 2022 r. oraz tych, którzy przebywają legalnie na innej podstawie. 

Zgłoszenie musi zawierać informację o pracodawcy, o zatrudnionym oraz o wykonywanej pracy. Nie ma obowiązku, by cudzoziemiec miał numer PESEL. Jeśli jeszcze go nie otrzymał, w formularzu zgłoszenia można skorzystać z numeru dokumentu tożsamości, dokumentu podróży etc. Jeśli chodzi o informacje dotyczące pracy, to wymagane jest wskazanie miejsca jej wykonywania, określenie jej rodzaju i stanowiska, oraz umowy na podstawie której praca została powierzona

Zakaz dyskryminacji

Na podstawie specustawy obywatele Ukrainy mają dostęp do rynku pracy tożsamy z obywatelami Polski. Nie można w żaden sposób ich dyskryminować, ani pogarszać warunków zatrudnienia. Pracodawca musi więc wypłacać wynagrodzenie nie niższe niż określona płaca minimalna. Umowa o pracę, bądź umowa zlecenia musi być zawarta w formie pisemnej, a dokument powinien mieć tłumaczenie w języku, w którym mówi pracownik. W ciągu 7 dni od podpisania umowy, pracownik musi być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Źródło:

Informacja zamieszczona na oficjalnym portalu rządowym w zakładce Biznes - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41498 )
Array ( [docId] => 41498 )