Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę kierowcy

Autor: Stwora Sylwia
Data: 24-10-2012 r.

W przypadku poważnych zastrzeżeń do pracy kierowcy, który okazał się niewydajnym pracownikiem albo też dopuścił się przestępstwa np. sfałszował faktury dotyczące noclegów w hotelach, należy rozważyć jego zwolnienie. Należy wtedy precyzyjnie sformułować przyczynę wypowiedzenia.

Tylko konkrety

Jeśli dany pracownik był zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony należy, oprócz wypowiedzenia, dołączyć dokument uzasadniający oraz oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Podana przyczyna zwolnienia musi być sformułowana jasno, precyzyjnie i w taki sposób, aby kierowca wiedział, za co konkretnie zostaje pozbawiony pracy. Nie ma tu miejsca na ogólniki typu „Przyczyną, dla której decyduję się na zwolnienie Pana X jest utrata do niego zaufania” czy „ Pan Y jednak nie sprawdził się w roli kierowcy”.

Jeśli powodów jest kilka należy je wszystkie wymienić, z podaniem konkretnych sytuacji, uzasadniających daną przyczynę. Będzie to niezbędne w przypadku, gdy zwolniony pracownik złoży pozew do sądu. Mało precyzyjnie opisanie powodu może okazać się niewystarczające dla organu sprawiedliwości.

 

Jak sformułować przyczynę zwolnienia

Podana przyczyna, po pierwsze, musi być prawdziwa. Odnoszenie się do sytuacji, która nie miała miejsca podważa zasadność oświadczenia. Po drugie liczą się konkrety. Nie wystarczy stwierdzić, że pracownik fałszował faktury, należy mieć rzeczowe dowody na udowodnienie takiej sytuacji. Uzasadnienie powinno być również rzeczowe.

Należy podać dokładnie daty i miejsca dopuszczenia się złamania warunków umowy czy też prawa pracy, okoliczności towarzyszące zdarzeniu. "Kierowca zjechał bez przyczyny z trasy, co spowodowało nieterminowość zlecenia i przyniosło straty pracodawcy" Należy to udowodnić przed sądem poprzez dokumenty, notatki czy też przy pomocy relacji świadków np. innych pracowników. Wypowiedzenie musi być złożone w formie pisemnej.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26992 )
Array ( [docId] => 26992 )