Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - milczenie oznacza brak zgody

Data: 01-09-2014 r.

Brak odpowiedzi (milczenie) na propozycję rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron jest brakiem zgody na rozwiązanie umowy w tym trybie. Niekiedy sądy dopuszczają wprawdzie możliwość wyrażenia zgody na takie porozumienie w sposób dorozumiany, jednak nie można z góry założyć, że milczenie adresata oferty oznaczać będzie automatycznie jego zgodę na rozwiązanie umowy w proponowanym trybie i terminie.

Propozycja innej daty zakończenia umowy – to już nowa oferta

Zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę jest czynnością dwustronną. Innymi słowy, wymaga zgodnych oświadczeń obu stron stosunku pracy co do wszystkich aspektów rozwiązania umowy (a zwłaszcza trybu i terminu). Jeżeli więc jedna ze stron stosunku pracy wystąpi z ofertą rozwiązania umowy za porozumieniem stron w określonym terminie, a druga w odpowiedzi zaproponuje inny termin, to mamy do czynienia z odrzuceniem pierwszej oferty i złożeniem nowej.

Pracownik składa ofertę rozwiązania umowy i pracodawca się zgadza, ale proponuje swój termin 

Pracownik złożył pracodawcy wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 30 września 2014 r. W odpowiedzi na to pismo pracodawca wyraził zgodę na taki tryb rozwiązania umowy, ale zaproponował termin 31 sierpnia 2014 r. Oznacza to, że pracodawca odrzucił ofertę pracownika i złożył własną. A zatem sytuacja się odwraca. Jeśli pracownik przyjmie ofertę w nowym brzmieniu, dojdzie do rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron 31 sierpnia 2014 r. W przeciwnym wypadku nie dojdzie do zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy. Stosunek pracy będzie więc trwał nadal.

Gdy jedna strona odmawia porozumienia, trzeba zastosować inny tryb 

 

Jeżeli pracownik odmówi podpisania zaproponowanego mu przez pracodawcę porozumienia stron, rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie nie będzie możliwe. Pracodawca będzie mógł się z nim rozstać za wypowiedzeniem (albo bez wypowiedzenia, jeżeli spełnione zostaną przesłanki do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie, np. pracownik ciężko naruszy swoje obowiązki pracownicze). Podobnie, jeśli to pracownik jest stroną inicjującą rozwiązanie umowy w trybie porozumienia stron, nie dojdzie do niego, gdy pracodawca nie wyrazi na to zgody. Również w tej sytuacji do zakończenia stosunku pracy będzie potrzebne zastosowanie innego trybu (np. wypowiedzenie umowy przez pracownika).

Reakcja pracodawcy na ofertę rozwiązania umowy

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron jest inicjowane przez pracownika, który sporządził i przedstawił pracodawcy następujące pismo: „Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozwiązanie z dniem 30 września 2014 r. na mocy porozumienia stron umowy o pracę zawartej 25 sierpnia 2012 r. na czas określony do 31 lipca 2015 r.”. W takim przypadku pracodawca powinien pod pismem złożonym przez pracownika: 

  • napisać „wyrażam zgodę” lub „nie wyrażam zgody”,
  • podpisać się, obok podpisu wpisać datę wyrażenia lub niewyrażenia zgody na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron.

Pracodawca może także nic nie napisać (nie odpowiedzieć na ofertę), wtedy nie dojdzie do rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron w dacie wskazanej przez pracownika. 

Porozumienie nie zmienia się automatycznie w wypowiedzenie – musi być wyraźny zapis

Jeżeli pracodawca nie wyrazi zgody na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron w dacie proponowanej przez pracownika, to nie oznacza to automatycznie, że pracownik złożył wypowiedzenie. Aby tak było, musi to wyraźnie wynikać z treści pisma (złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu się nie domniemuje).

 Janusz Stacki, specjalista z zakresu prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35626 )
Array ( [docId] => 35626 )