Struktura zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce

Data: 03-05-2022 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o strukturze zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce. Obecnie z możliwości specustawy skorzystało 102 tys uchodźców, którzy mają już pracę. Zdecydowana większość, bo aż 75% to kobiety. 

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy pozwoli na podejmowanie zatrudnienia bez konieczności uzyskiwania dodatkowego zezwolenia. Dzięki temu rynek pracy został w pełni otwarty dla obywateli Ukrainy i pozwoliło im podejmować zatrudnienie bez zbędnych formalności i biurokracji. Takie rozwiązanie ułatwia też usamodzielnienie się w naszym kraju, bez konieczności sięgania po wsparcie finansowe.

Pracownicy z Ukrainy są przestrzegani przed próbami wykorzystywania ich sytuacji przez pracodawców. Nie powinni zgadzać się na świadczenie pracy bez podpisania jakiejkolwiek umowy z pracodawcą. Mają pełne prawo do wyjaśnienia zapisów takiej umowy, jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości. Nie mogą też dostawać niższego wynagrodzenia niż określone przepisami polskiego prawa. 

Struktura zatrudnienia

Ze 102 tys. zatrudnionych obywateli Ukrainy, niemalże połowa zajmuje się pracą polegającą na wykonywanie prostych czynności. Około 14,2 tys. osób znalazło pracę jako pracownicy przemysłowi bądź rzemieślnicy, 10,7 tys. to sprzedawcy i osoby pracujący w usługach, a ok. 10 tys. wykonuje pracę operatorów i monterów maszyn. Najmniejszy odsetek spośród wszystkich zatrudnionych podjęło pracę specjalistów, pracowników biurowych, techników i na stanowiskach "średniego" personelu. 

Jeśli chodzi o lokalizację pracujących osób z Ukrainy, to zdecydowanie najczęściej wybierają województwo mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie i śląskie. W województwie świętokrzyskim, podlaskim i podkarpackim jest najmniej zatrudnionych uchodźców (między 970 a 1,6 tys. osób). 

Pomoc w znalezieniu pracy

Jeżeli poszukiwanie pracy jest kłopotliwe, obywatel Ukrainy może sięgnąć po wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Otworzy to drogę do pośrednictwa pracy i pośrednictwa zawodowego, ale także do szkoleń, obejmujących m.in. naukę języka polskiego, co z pewnością pomoże w funkcjonowaniu na rynku pracy. 

Uproszczenia dla pracodawcy

Pracodawca nawiązujący współpracę z pracownikiem z Ukrainy jest zobowiązany do poinformowania o tym właściwego urzędu pracy w terminie 14 dni od zawarcia umowy. Wystarczy przesłanie informacji za pośrednictwem portalu praca.gov.pl

Szerzej o obowiązkach pracodawcy pisaliśmy o tym w artykule: Prawo pracy 2022 musi uwzględnić ukraińskiego pracownika 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41746 )
Array ( [docId] => 41746 )