Świadczenia z ZFŚS w okresie wypowiedzenia

Data: 16-04-2022 r.

Nawet pracownik w okresie wypowiedzenia ma prawo do świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pracodawca nie może ograniczyć tego prawa jedynie ze względu na wypowiedzenie. 

Zgodnie z art. 16 Kodeksu pracy, w zależności od możliwości i warunków, pracodawca ma zaspokajać potrzeby bytowe, kulturalne i socjalne pracowników. Przepis ten jest pewnego rodzaju podstawą do utworzenia Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych. Te działają na podstawie odrębnej ustawy. W art. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych poznamy definicję działalności socjalnej. Są nią usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form:

  • wypoczynku
  • dzialalności kulturalno-oświatowej
  • sportkowo-rekreacyjnej
  • opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych czy sprawowanej przez dziennego opiekuna bądź nianię, a także w przedszkolach,
  • udzielanie pomocy materialnej - zarówno finansowej jak i rzeczowej
  • pomocy na cele mieszkaniowe, która może być zwrotna bądź bezzwrotna, co dokładnie określa umowa. 
Wycieczka dla pracowników z ZFŚS – co z PIT

Pracodawca, który na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego zatrudnia co najmniej 50 pracowników, tworzy Zakładowy Fundusz Pracy. Jeśli zatrudnia pomiędzy 20 a 50 pracowników - obowiązek utworzenia powstaje ze względu na wniosek zakładowej organizacji związkowej. 

Zobacz: Rezygnacja z tworzenia ZFŚS przy 50 pracownikach

Uprawnieni do świadczeń z ZFŚS

Przyjrzyjmy się osobom uprawnionym do świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zgodnie z art. 2 pkt. 5 ustawy o ZFŚS, osobami uprawnionymi są:

  • pracownicy i ich rodziny
  • emeryci i renciści
  • byli pracownicy i ich rodziny
  • inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo do korzystania ze świadczeń, w przygotowanym regulaminie.

Zarówno dopłaty jak i świadczenia z funduszu, a dokładniej ich wysokość, jest uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i finansowej. Są to jedyne przesłanki, które muszą być brane pod uwagę. 


Zobacz także: Komu można przyznać świadczenia finansowane z ZFŚS

Prawa do świadczeń pracownika na wypowiedzeniu

Zgodnie z art. 8 ustawy o ZFŚS usługi i świadczenia z funduszu są uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Podstawą jej oceny jest oświadczenie złożone przez pracownika. A zasady wypłaty określa regulamin stworzony przez pracodawcę w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową, bądź - jeżeli taka nie działa u pracodawcy - z przedstawicielem wybranym przez załogę, do reprezentowania interesów pracowników. 


Zobacz także: Aktualny kalkulator odpisu na ZFŚS

Pracownik w okresie wypowiedzenia jest osobą uprawnioną zgodnie z przepisami ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pracodawca nie ma uprawnień do tworzenia w regulaminie o którym mowa, innych warunków od których uzależnia wypłatę świadczeń, niż związane z kryterium socjalnym. 

Ważne: Pracodawca nie może wyłączyć możliwości korzystania ze świadczeń z ZFŚS pracowników określonych ze względu na inne kryteria, niż kryterium socjalne. 

Sam fakt, że pracownik przebywa w okresie wypowiedzenia, nie wpływa na jego sytuację życiową, rodzinną ani materialną. W związku z czym tego rodzaju wyłączenie jest niezgodne z przepisami ustawy. 

Ważne: Niewykonanie obowiązków związanych z realizacją ZFŚS, bądź wykonywanie ich niezgodnie z ustawą wiąże się z odpowiedzialnością i karą grzywny. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Państwowej Inspekcji Pracy - pip.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41648 )
Array ( [docId] => 41648 )