Telepraca - co powinien zapewnić pracodawca

Autor: Gałka Agnieszka
Data: 11-04-2012 r.

Coraz częściej pracodawcy i pracownicy decydują się na współpracę w formie telepracy, czyli wykonywanie pracy regularnie poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (telefon, Internet itp.). Jeżeli to Tobie pracodawca złoży propozycję pracy w formie telepracy, warto wiedzieć jakie obowiązki ma on wobec Ciebie w takiej sytuacji.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć Ci sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy (telefon, komputer itp.) oraz ubezpieczyć ten sprzęt. Koszty instalacji, serwisu, eksploatacji czy konserwacji tego sprzętu powinny być również pokrywane przez pracodawcę. Pracodawca ma także obowiązek zapewnić Ci pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi sprzętu.

Możecie też uzgodnić, że będziesz pracował na własnym sprzęcie. W takim wypadku pracodawca musi Ci wypłacić ekwiwalent pieniężny w uzgodnionej między Wami wysokości. Wysokość ekwiwalentu powinna być ustalona przy uwzględnieniu m.in. cen rynkowych sprzętu.

Pracodawca ma też obowiązek określenia zasad ochrony danych, które Ci przekazuje. W miarę potrzeb powinien Cię przeszkolić w tym zakresie.

Wreszcie pracodawca ma obowiązek określenia działu, w którym znajduje się Twoje stanowisko pracy oraz wskazania osoby, z którą będziesz współpracował oraz która będzie upoważniona do kontroli w miejscu, gdzie będziesz wykonywał pracę.

Telepracownik a pozostali pracownicy

Pracodawca ma obowiązek umożliwienia Ci przebywania na terenie zakładu pracy oraz kontaktowania się z innymi pracownikami. Masz też prawo do korzystania z pomieszczeń i urządzeń pracodawcy, z zakładowych obiektów socjalnych oraz prowadzonej przez pracodawcę działalności socjalnej.

Warto również wiedzieć, że jako telepracownik nie możesz być traktowany mniej korzystnie niż inni pracownicy m.in. w zakresie awansów, dostępu do szkoleń czy rozwiązania umowy o pracę.

Gałka Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26939 )
Array ( [docId] => 26939 )