W umowie na zastępstwo nie trzeba podawać powodu nieobecności pracownika

Data: 05-12-2012 r.

W razie nieobecności pracownika, pracodawca może zatrudnić inną osobę na umowę na zastępstwo. Umowa ta jest umową terminową, a jej datę końcową określa nie konkretna data ale sprecyzowane zdarzenie (powrót pracownika zastępowanego do pracy).

W umowie na zastępstwo musimy wpisać konkretnego pracownika, którego zamierzamy zastąpić. Jest to informacja niezbędna do zawarcia umowy na zastępstwo. Nie trzeba natomiast wpisywać powodu nieobecności zastępowanego pracownika. Wystarczy napisać, że „umowa jest zawarta na okres nieobecności Jana Kowalskiego”.

Taki zapis pozwoli nam na większą elastyczność. W sytuacji gdy zawrzemy z pracownikiem umowę na zastępstwo i wpiszemy konkretny rodzaj nieobecności (np. okres zwolnienia lekarskiego) a pracownik w międzyczasie zmieni rodzaj nieobecności, np. rozpocznie wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego, to umowa z zastępującym pracownikiem się rozwiąże. Dzieje się tak ponieważ, ustaje powód dla którego zastępujący pracownik został zatrudniony (zwolnienie lekarskie). Gdyby pracodawca chciał wciąż zatrudniać daną osobę w zastępstwo za nieobecnego pracownika musi podpisać nową umowę zmieniając w niej rodzaj nieobecności zastępowanego podwładnego.

Przykład:

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na zastępstwo. W jej treści wpisał, że umowa trwa na czas nieobecności pracownika Jana Kowalskiego. Obecnie Kowalski przebywa na zwolnieniu lekarskim. Po wykorzystaniu tego zwolnienia poszedł jeszcze na cały zaległy i bieżący urlop (w sumie kolejne 30 dni nieobecności). Ponieważ jednak pracodawca w umowie z zastępującym pracownikiem nie podał konkretnego rodzaju nieobecności Kowalskiego, mimo iż w między czasie zmienił się powód nieobecności (z L-4 na urlop wypoczynkowy) umowa na zastępstwo będzie trwała do powrotu Jana Kowalskiego do pracy.

Gdyby pracodawca w umowie z zastępującym pracownikiem wpisał, że zawiera umowę na zastępstwo Jana Kowalskiego w razie jego nieobecności spowodowanej przebywaniem na zwolnieniu lekarskim, po jej zakończeniu (nawet gdyby pracownik nie wrócił de facto do pracy) umowa z zastępca rozwiązała by się. Jeżeli pracodawca chciał by wciąż zatrudniać pracownika na zastępstwo Jana Kowalskiego w czasie jego nieobecności spowodowanej urlopem wypoczynkowym – musiałby zawrzeć kolejną umowę.

Podstawa prawna:

  • art. 25 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Michał Tomaszewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27037 )
Array ( [docId] => 27037 )