Zatrudnienie osób z Ukrainy po 24 lutego 2022

Data: 24-06-2022 r.

Kolejne poprawki w ukraińskiej specustawy trafią do podpisu Prezydenta RP. Tym razem dotyczą one zasad zatrudniania obywateli Ukrainy i kolejnych ułatwień, które pozwolą im łatwiej zaadaptować się na polskim rynku pracy. 

W czwartek 23 czerwca 2022 r. Sejm odrzucił proponowane przez Senat poprawki i skierował akt do podpisu Prezydenta. Nowelizacja odnosi się tym razem do zatrudniania obywateli Ukrainy, którzy przybyli na teren RP w związku z prowadzonymi na terenie ich państwa działaniami wojennymi. 

 

Termin zgłoszenia

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, pracodawca zatrudniający osobę z Ukrainy ma obowiązek powiadomić o tym fakcie w terminie 14 dni od podjęcia pracy. 

Opracowana właśnie nowelizacja wprowadza złagodzenie tego przepisu, kreując zasadę, że zgłoszenie ma nastąpić w terminie 14 dni od dnia wejście w życie znowelizowanych przepisów, jeżeli z jakiegoś powodu do tej pory pracodawca tego nie zgłosił. 

Ma to być ukłon dla pracodawców, którzy dopełnili wszystkich pozostałych formalności z wyjątkiem tego powiadomienia. 

Dlaczego zawiadomienie jest ważne? 

Powiadomienie o zatrudnieniu pracownika z Ukrainy wskazuje zasady na podstawie których świadczy on pracę. Ma to więc funkcję gwarancyjną i daje pracownikowi dodatkowe bezpieczeństwo, że warunki te faktycznie zostaną zachowane. 

Nowe przepisy dodatkowo uzupełniają katalog informacji, które muszą znaleźć się w powiadomieniu o minimalne wynagrodzenia, które może otrzymać cudzoziemiec wykonujący swoje obowiązki, a także wymiar czasu pracy lub liczbę godzin w tygodniu czy miesiącu. 

Szkolenia

Dodatkowym ułatwieniem dla pracowników z Ukrainy mają być szkolenia. Można je podzielić na kilka grup. Pierwsza odnosi się do osób wykonujących zawody medyczne, jeśli mają dyplomy ukończenia studiów w zawodzie lekarza, pielęgniarki lub położnej. Okręgowym izby lekarskie i okręgowe izby pielęgniarek będą mogły składać wnioski o dofinansowanie takich szkoleń. 

Drugą grupą są osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Finansowanie szkoleń z języka polskiego dla tej grupy odbywać będzie się z Funduszu Pracy. Limit to 2 tys zł na jedną osobę - chyba że skorzysta ze szkolenia branżowego, wówczas 3 tys. 

Refundacja zatrudnienia

O refundację zatrudnienia osoby z Ukrainy, w odniesieniu do części wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne przez 12 miesięcy, będą się mogły ubiegać domy pomocy społecznej oraz jednostki wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Odnosi się to jednak tylko do osób skierowanych do tej pracy jako bezrobotnych lub poszukujących pracy. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41946 )
Array ( [docId] => 41946 )