Pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W tym czasie pracownikowi można zakazać przebywania na stanowisku pracy i wykonywania dotychczasowych obowiązków. Często w takich sytuacjach, pracodawca nie chce, aby osoba zwolniona miała dostęp do strategicznych dokumentów firmy.
Pracodawcy, którzy nie chcą, aby pracownik, któremu wypowiedziano umowę, dalej wykonywał pracę, miał dostęp do dokumentów firmowych, kontaktów itp. często zwalniają go z obowiązku świadczenia pracy. Jeżeli jednak pracodawca nakazuje pracownikowi najpierw rozliczyć stanowisko pracy to, mimo zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, musi dopuścić pracownika do swojego stanowiska w takim zakresie, aby umożliwić mu wywiązanie się z nałożonego obowiązku. Po wykonaniu tej czynności może mu jednak zakazać wykonywania pracy lub chociażby przebywania na dotychczasowym stanowisku. Takie działanie ma bowiem na celu ochronę interesów pracodawcy.
Urlop w terminie wskazanym przez pracodawcę
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W związku z tym, to od pracodawcy zależy, w którym momencie wypowiedzenia udzieli pracownikowi urlopu, a ten jest zobowiązany w tym czasie go wykorzystać.
W przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, nie ma aż takiego znaczenia, kiedy pracodawca wskaże pracownikowi urlop. W sytuacji opisanej w pytaniu, pracodawca może więc zgodzić się, na wykorzystywanie przez pracownika urlopu w styczniu, gdyż przez cały okres wypowiedzenia pracownika i tak nie ma w pracy.