Zamiana samochodu – czy trzeba zapłacić podatek

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Zdarza się, że by uniknąć zapłaty podatku dochodowego zamiast umowy kupna sprzedaży pojazdu zawierana jest umowa zamiany, na podstawie której dokonywana jest transakcja. Warto jednak wiedzieć, że aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego trzeba spełnić określone warunki.

Przez umowę zamiany, każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Zwolnienie podatkowe w przypadku transakcji zamiany samochodu dotyczy tylko osób, które oddają pojazd, który kupiły ponad pół roku temu. Natomiast podpisanie umowy zamiany przed upływem 6 miesięcy od momentu zakupu auta, rodzi takie same konsekwencje podatkowe jak umowa kupna-sprzedaży. W takiej sytuacji dochodzi bowiem do odpłatnego zbycia pojazdu, a to oznacza, że powstaje przychód podlegający podatkiem dochodowym.

Przychodem jest wartość określona w umowie, którą można pomniejszyć o koszty zbycia. Do kosztów można zaliczyć na przykład wydatki poniesione na naprawy w czasie posiadania samochodu lub opłaty za ogłoszenie prasowe informujące o chęci zamiany samochodu. Aby jednak móc to zrobić, wszystkie koszty należy właściwie udokumentować (posiadać rachunki i faktury).

Warto też pamiętać, by nie zaniżać specjalnie wartości samochodu. Jeśli bowiem fiskus uzna, że podana w umowie kwota znacznie odbiega od wartości rynkowej, będzie mógł korzystając z opinii biegłych sam określić wartość pojazdu. Gdyby okazało się, że podana w umowie wartość pojazdu odbiega co najmniej o 33% od jego wartości rynkowej, może obciążyć Cię kosztami opinii biegłych.

W sytuacji gdy powstanie dochód podlegający opodatkowaniu nie trzeba go od razu rozliczać. Można zrobić to z rozliczeniem rocznym PIT. W takiej sytuacji dochód uzyskany w wyniku zamiany należy doliczyć do innych dochodów.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27228 )
Array ( [docId] => 27228 )