Awaria na drodze - zanim wezwiesz pomoc drogową

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Kiedy zdarzy Ci się awaria na drodze, zwykle pierwsza myśl jaka się pojawia, to konieczność odholowania samochodu do serwisu. Nie zawsze jednak jest to od razu konieczne. Zanim wezwiesz pomoc drogową, sprawdź sam kilka podstawowych spraw w Twoim aucie. Są także czynności, których lepiej po awarii unikać, żeby nie pogorszyć sprawy. O czym warto wiedzieć?

Współczesne samochody to nafaszerowane elektroniką, niemalże „komputery jeżdżące”. Czasy kiedy auto pokroju Syreny czy poczciwego „Malucha” dawało się naprawić na drodze przy pomocy śrubokręta lub… elastycznych pończoch damskich, dawno się skończyły. Dziś do zdiagnozowania choćby najdrobniejszej usterki w aucie, często niezbędne jest podłączenie pojazdu do komputera serwisowego z odpowiednim oprogramowaniem diagnostycznym. Lepiej więc nie podłączać na własną rękę żadnych urządzeń elektrycznych bezpośrednio do instalacji elektrycznej auta, gdyż możemy w ten sposób tylko popsuć je jeszcze bardziej.

Gdy nasze auto odmówi posłuszeństwa na drodze, jedna z pierwszych czynności jakie warto zrobić, to sprawdzenie kontrolek na tablicy rozdzielczej. Jeżeli któraś z kontrolek pali się na żółto, co ma w przypadku aut charakter informacyjny, najczęściej oznacza to, że owszem, wystąpił jakiś problem, który warto sprawdzić w serwisie, jednak nie na tyle poważny, żebyśmy musieli z jego powodu rezygnować z dalszej jazdy. Sygnałem poważniejszej awarii, która może grozić np. poważnym uszkodzeniem jednostki napędowej, jest kontrolka świecąca się na czerwono lub także komunikaty o awarii wyświetlane przez komputer pokładowy.

 

Nie warto próbować na siłę odpalić naszego auta, jeśli odmawia ono posłuszeństwa. Takimi próbami możemy doprowadzić do przegrzania rozrusznika, co w dalszej konsekwencji doprowadzić może do rozładowania akumulatora. Lepiej wezwać pomoc drogową i cierpliwie poczekać. Nie jest także wskazane dolewanie oleju na drodze w sytuacji, gdy o problemach ze smarowaniem informuje nas czerwona lampka na kokpicie. Należy w takiej sytuacji odczekać aż silnik auta ostygnie. Warto tutaj wiedzieć, że zbyt duży poziom oleju może być gorszy, niż zbyt niski! Warto także, żebyśmy mieli przy sobie instrukcję obsługi danego samochodu oraz książkę gwarancyjną. Tam znajdziemy bowiem wiele niezbędnych informacji, np. jaki olej stosować, czy gdzie szukać pomocy dla auta konkretnej marki.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27240 )
Array ( [docId] => 27240 )