Filtr przeciwpyłkowy – kiedy wymienić i jaki wybrać

Autor: Duda Daniel
Data: 30-09-2012 r.

Filtr przeciwpyłowy zwany także filtrem kabinowym oczyszcza powietrze dostające się do samochodu z zewnątrz. Jest to jego główne zadanie, dodatkowo chroni przez przedostawaniem się do wnętrza kurzu, pleśni oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń jak również alergenów, co w obecnych czasach jest bardzo ważne.

Filtr przeciwpyłkowy odgrywa bardzo ważną rolę w samochodzie i samo jego posiadanie jeszcze o niczym nie świadczy jeżeli go nie wymieniamy na czas. Dobry filtr kabinowy składa się z kilku warstw aby dokładnie i skutecznie zatrzymać niepożądane substancje. Jako pierwsza warstwa występuje warstwa podstawowa, której zadaniem jest zatrzymanie cząstek brudu, kurzu oraz wszelkiego rodzaju pyłków. Kolejna warstwa nazywana jest warstwą środkową – jej zadaniem jest zatrzymywanie zarodków bakterii, grzybów oraz drobin sadzy. W filtrach kabinowych renomowanych producentów występuje warstwa nasycona węglem aktywnym, której zadaniem jest niedopuszczenie do wnętrza kabiny szkodliwych gazów takich jak: ozon, tlenek węgla czy tlenek azotu. Ostatnia warstwa jest to warstwa stabilizująca konstrukcję.

Mogłoby się wydawać, że taka prosta budowa, kilka warstw z płótna więc po co wymieniać i zawracać sobie tym głowę i wydawać zbędne pieniądze. Tymczasem czysty filtr kabinowy poprawia komfort jazdy, przeciwdziała zaparowaniu szyb – co ma istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz niweluje wpływ alergenów na kierowcę czy pasażerów. Tak więc warto zadbać o dobry, czysty filtr.

Fakt zabrudzenia filtra kabinowego objawiać się będzie nieprzyjemnym zapachem dochodzącym z nawiewu bądź też zaparowanymi szybami. Są to podstawowe objawy świadczące o zanieczyszczeniu filtra i konieczności jego wymiany. Dobrą praktyką jest wymiana filtra kabinowego przy każdorazowej wymianie oleju i pozostałych filtrów, przy intensywnej eksploatacji zaleca się aby filtr kabinowy wymieniać co pół roku.

Zanieczyszczony filtr kabinowy to nie tylko nieprzyjemny zapach ale również zmniejszona przepustowość przepływu powietrza, co może obciążać niepotrzebnie dmuchawę doprowadzając do jej przegrzania lub spalenia silnika.


Zobacz także:

Duda Daniel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27245 )
Array ( [docId] => 27245 )