Co wolno zmieniać w aucie

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 28-05-2012 r.

Właściciele aut lubią czasami samodzielnie ingerować w ich estetykę swoich. Widujemy więc na ulicach samochody ozdobione lub oświetlone jak choinki. Trzeba jednak pamiętać, że montaż, wymiana lub demontaż wyposażenia samochodu, choć są zwykle dozwolone, to obowiązują tutaj pewne ograniczenia, do których należy się stosować.

Żarówki – trzeba pamiętać, że jeśli chcemy wymienić żarówkę, musi być ona tego samego typu, jakiego stosowanie w danym aucie zaleca producent. W praktyce oznacza to więc, że jeśli producent zaleca stosowanie w aucie żarówek typu H7, to nie można wymienić jej na popularną żarówkę H4. Ważne jest także, żeby żarówka spełniała normy europejskie, czyli oznaczona była symbolem E.

Jeśli chcemy zamontować światła do jazdy dziennej, pamiętajmy, że można stosować takie produkty, które noszą oznaczenie „RL” oraz symbol Europy, czyli „E”. Gdy włączamy światła mijania, światła dzienne powinny być automatycznie wyłączone. Ponadto światła dzienne muszą być umieszczone symetrycznie względem osi pojazdu, odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy musi być nie mniejsza niż 25 cm, odległość między lampami musi wynosić co najmniej 60 cm, zaś lampy nie mogą wystawać poza obrys nadwozia pojazdu.

Niektórzy właściciele aut lubią przerabiać halogenowe reflektory swoich aut na ksenonowe. Można tego dokonać zgodnie z prawem, jeśli zakładany przez nas reflektor nosi oznaczenie „D”, czyli jest fabrycznie już dostosowany do tzw. palników ksenonowych. Ponadto reflektory ksenonowe muszą być wyposażone w system samooczyszczania się, czyli np. spryskiwacze oraz mieć możliwość samopoziomowania. Spełnienie tych wszystkich wymogów jest kosztowne i często nieopłacalne. Często widzimy więc wieczorem dziwnie świecące światła samochodów, w których zamontowano „pseudoksenony”, kupione na portalach aukcyjnych, a które nie spełniają norm i za których używanie policja może zatrzymać dowód rejestracyjny auta.

 

Przy domowym tuningowaniu swojego auta trzeba także pamiętać o przepisach dotyczących ogumienia. Ogumienie auta nie może wystawać poza obrys błotników auta. Nie wolno też używać opon o różnej konstrukcji, tzn. o różnej rzeźbie bieżnika na kołach jednej osi.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27238 )
Array ( [docId] => 27238 )