Jak działa dwusprzęgłowa skrzynia biegów

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Zarówno manualne jak i automatyczne skrzynie biegów mają swoje zalety i wady. Zwolennicy i wielbiciele obu tych rozwiązań rzadko kiedy dają się przekonać do stanowiska drugiej strony. Konsensusem między tymi technologiami może być dwusprzęgłowa skrzynia biegów.

Zasada działania

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów to tak naprawę dwie osobne przekładnie w jednej obudowie. Każda z nich ma jednak swoje własne sprzęgło, stąd nazwa takiego rodzaju skrzyni. Działają autonomicznie i są odpowiedzialne za inne typy biegów. Jedno ze sprzęgieł obsługuje biegi nieparzyste i wsteczny, natomiast drugie jest odpowiedzialne za biegi parzyste. Wałki napędzające obie przekładnie znajdują się jeden w drugim, dzięki czemu mogą działać równocześnie. Pozwala to na szybsze zmiany biegów. Podczas gdy redukujemy lub wrzucamy wyższy bieg, niezaangażowane w tę zmianę sprzęgło już przygotowuje kolejny bieg do użycia.

Zalety i wady

Niewątpliwą zaletą dwusprzęgłowej skrzyni biegów jest szybkość jej działania. Korzystając z niej, zmiany kolejnych przełożeń będą trwały niecałe pół sekundy. Dwie autonomiczne przekładnie skutecznie eliminują także szarpanie, wrzucanie kolejnych biegów staje się płynne. To z kolei wpływa na większą oszczędność paliwa pojazdów wyposażonych w dwusprzęgłową skrzynię. Takie rozwiązanie lepiej sprawdza się w ruchu miejskim niż klasyczne automaty. Wadą zastosowania dwóch przekładni jest natomiast zwiększona masa całej skrzyni biegów. Są one również droższe i bardziej skomplikowane, co może przekładać się na późniejsze dodatkowe koszty wizyt w serwisie.

 

Dwusprzęgłowe skrzynie biegów to całkiem udana próba połączenia popularnych skrzyń manualnych i wygodnych automatów. To inteligentne rozwiązanie dające płynność zmiany przełożeń i jednocześnie oszczędność paliwa. Najpopularniejsze skrzynie dwusprzęgłowe to DSG,DCT, S – Tronic czy Powershift.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29533 )
Array ( [docId] => 29533 )