Aston Martin - charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Aston Martin to brytyjski producent luksusowych aut o charakterze sportowym. Dokładna nazwa firmy to Aston Martin Lagonda Limited. Nazwa Aston Martin wzięła się od wyścigów samochodowych w Aston Clinton Hill Climb, a także od nazwiska jednego z założycieli firmy, Lionela Martina.

Historia firmy Aston Marton rozpoczęła się w 1913 r. w Londynie, gdzie przedsiębiorcy Robert Bamford i Lionel Martin założyli spółkę Bamford and Martin Limited. Rok później spółka zmieniła nazwę na Aston Martin od nazwiska jednego z założycieli oraz od wyścigu w Aston Clinton Hill Climb i wzgórza Aston Hill, położonego obok miasta Aston Clinton. Przed założeniem spółki, Bamford i Martin zajmowali się sprzedażą sportowych samochodów marki Singer. Ponieważ jednak osiągi i jakość Singerów nie satysfakcjonowały ich, postanowili zacząć budować własne, lepsze auta sportowe. Doszło jeszcze do tego doświadczenie Lionela Martina związane z wyścigami samochodowymi na wzgórzu Aston Hill.

Produkcja samochodów Aston Martin umieszczona została początkowo w Londynie, zaś pierwsze auto tej marki opuściło fabrykę w 1915 r., po czym z uwagi na wybuch I wojny światowej produkcja została na długo przerwana.

 

Charakterystyczne dla Astona Martina jest to, że marka ta wyjątkowo często popadała w tarapaty finansowe i często zmieniała udziałowców a nawet właścicieli. W 1987 r. właścicielem Astona Martina stał się koncern Ford. Mariaż z Fordem jest dla Astona Martina korzystny. W jego efekcie powstaje nowa fabryka w Bloxham, w której od 1994 r. powstają Astony, zaś już w 1995 r. pada rekord 700 aut wyprodukowanych w jednym roku. Po 2000 r. na rynku pojawiają się będące obiektami westchnień wielu miłośników motoryzacji auta Aston Martin V8 Vantage oraz Aston Martin V12 Vanquish.

oprac. PM na podstawie: Aston Martin, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27253 )
Array ( [docId] => 27253 )