Geely – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 10-06-2012 r.

Geely Automobile, to stosunkowo młode, chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów osobowych, które założone zostało w 1986 roku. Siedziba firmy Geely Automobile mieści się w Taizhou w chińskiej prowincji Zhejiang.

Założone przez Li Shufu w 1986 roku chińskie przedsiębiorstwo Geely Automobile, początkowo zajmowało się produkcją urządzeń chłodniczych, lodówek itp. W 1992 roku Geely rozpoczęło już jednak seryjną produkcję części motocyklowych, zaś w 1994 roku produkowało już całe motocykle i skutery pod własną marką Geely. Początek produkcji opracowanych przez Geely Automobile samochodów osobowych, datuje się na 1998 rok, więc stosunkowo niedawno. Te kilkanaście lat wystarczyło jednak, aby Geely Automobile stało się pierwszym niezależnym chińskim producentem samochodów oraz… właścicielem szwedzkiej marki Volvo.

Marka Geely, to część składowa gigantycznego chińskiego przedsiębiorstwa Zhejiang Geely Holding Group, do którego należą także marki Englon, Emgrand i Gleagle, a którego siedziba mieści się w prowincji Zhejiang w Taizhou. Od 2010 roku do chińskiego koncernu Zhejiang Geely Holding Group należy także znana szwedzka marka Volvo. O tym, że koncern Geely prowadzi negocjacje z amerykańskim koncernem Ford Motor Company, dotyczące sprzedaży szwedzkiej marki Volvo, nieoficjalnie w branży motoryzacyjnej mówiono już w 2008 roku. Ostatecznie w marcu 2010 roku, znana od wielu lat w wielu zakątkach świata, szwedzka marka Volvo, przeszła w ręce chińskiego koncernu Geely, za kwotę 1,8 miliarda dolarów.

Modele samochodów produkowane przez Zhejiang Geely Holding Group, to: Geely Beautyleo, Geely Emgrand, Geely Emgrand EV7, Geely Englon SC6, Geely Englon SX5, Geely Gleagle GC3, Geely Gleagle GC5, Geely Gleagle Panda, Geely Haoqing, Geely Kingkong, Geely Meirie oraz Geely Vision.

oprac. PM na podstawie: Geely, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27299 )
Array ( [docId] => 27299 )