Daihatsu – charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 10-06-2012 r.

Daihatsu, to japońska firma produkująca samochody. Dokładna nazwa tego przedsiębiorstwa, to: Daihatsu Motor Company Ltd. Firma powstała w 1907 roku jako Hatsudoki Seizo Co., Ltd. i pierwotnie zajmowała się produkcją silników. Trwały jednak prace nad uruchomieniem produkcji własnych pojazdów. W 1960 roku na rynku pojawił się Daihatsu Hijet, pierwsze auto tego małego, japońskiego producenta.

Historia marki Daihatsu zaczyna się w 1907 roku od powstania fabryki silników, której nazwa brzmi: Hatsudoki Seizo Co., Ltd. Kolejne lata, jak 1919 rok, przynoszą prace nad pierwszymi prototypami czterokołowych samochodów ciężarowych, zaś już w 1930 rozpoczyna się produkcja trójkołowych pojazdów przeznaczonych wyłącznie na rynki azjatyckie. W 1937 roku firma Hatsudoki przedstawia pierwszy prototyp osobowego samochodu czterokołowego. Rok 1951 przynosi przedsiębiorstwu zmianę nazwy na Daihatsu Motor Company Limited, w efekcie czego wkrótce na rynku pojawia się pierwsze małe auto Daihatsu Hijet.

Od wielu lat firma Daihatsu powiązana jest z japońskim gigantem motoryzacyjnym, czyli z koncernem Toyota Motor Corporation. Już pod koniec lat 60. XX wieku Toyota obejmuje na mocy nawiązanej współpracy z Daihatsu, 16,8 proc. akcji tego małego producenta. Rok 1974 przynosi kolejne zmiany i odtąd przedsiębiorstwo nazywa się Daihatsu Motor Co., Ltd. W roku 1977 rozpoczyna się produkcja popularnego także w Polsce, małolitrażowego modelu Daihatsu Charade. Był nawet czas pod koniec lat 80. XX wieku, że mówiono o możliwości rozpoczęcia produkcji licencyjnej Daihatsu Charade w Polsce, jednak nic takiego nie nastąpiło.

W 1984 roku rozpoczęła się produkcja modeli Rocky i 850, zaś w 1986 roku rozpoczęła się produkcja modelu Charade w Chinach. Przełom lat 80. i 90., to próby podboju rynku amerykańskiego, skończone jednak niepowodzeniem i zamknięciem amerykańskiego oddziału Daihatsu. W latach 90. XX wieku Daihatsu ma kłopoty finansowe, w związku z czym dochodzi w 1995 roku do zwiększenia w tym przedsiębiorstwie udziałów Toyoty do 33,4 proc., a trzy lata później, w roku 1998 Toyota Motor Company obejmuje pakiet kontrolny, czyli 51 proc. udziałów Daihatsu.

Oprac. PM na podstawie: Daihatsu, Wikipedia, Autocentrum

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27300 )
Array ( [docId] => 27300 )