Audi - charakterystyka marki

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Audi – niemiecki producent samochodów osobowych z siedzibą w Ingolstadt. Po łacinie audi, znaczy mniej więcej tyle, co „słuchaj”. Firma Audi od 1964 r. należy do innego niemieckiego koncernu Volkswagen. Marka Audi powstała w 1910 r. z inicjatywy Augusta Horcha. Charakterystycznym symbolem i logo marki Audi są cztery połączone ze sobą pierścienie.

Początki firmy Audi sięgają aż 1899 r., kiedy jej założyciel August Horch założył firmę nazwaną własnym nazwiskiem. Początkowo zakłady Horcha mieściły się w Kolonii, jednak później produkcja aut przeniesiona została do Zwickau. Problemy finansowe zmusiły założyciela firmy Horch do odejścia z firmy. Po założeniu nowej firmy, Horch nie mógł już nazywać jej własnym nazwiskiem, gdyż marka Horch pozostała. Przedsiębiorca założył więc firmę Audi, której nazwa to mniej więcej łaciński odpowiednik jego nazwiska.

Firma Audi w 1932 r. połączyła się z firmami DKW, Horch oraz Wanderer tworząc spółkę Auto Union. To właśnie symbolem czterech połączonych ze sobą ww. producentów aut są słynne cztery koła, czyli logo Audi. W 1969 r. do tej grupy przyłączył się inny, mały niemiecki producent aut, firma NSU. Obecnie, od 1985 r. koncern nazywa się Audi AG i jego siedziba mieści się w niemieckim Ingolstadt. Poprzednio, na wskutek połączenia w 1969 r. spółek Auto Union GmbH oraz NSU Motorenwerke AG, powstała spółka nazwana Audi NSU Auto Union AG; siedzibą koncernu było Neckarsulm.

Do najpopularniejszych produktów Audi ostatnich lat, należą niewątpliwie modele: A4 i A6 w różnych wersjach nadwoziowych, a także super limuzyny A8 oraz modne w ostatnich latach Suv-y: Q7, Q5 i najmniejszy Q3. Nie można tutaj zapomnieć o wciąż popularnym i obecnym na ulicach wielu miast modelu 80, czyli poprzednika modelu A4.

W latach 80. XX w. Audi odnosiło sukcesy w sporcie samochodowym dzięki słynnemu modelowi Audi Quattro. Dziś Quattro to zarejestrowana marka należąca do Audi, a symbolem tym oznaczane są dodatkowo modele z napędem na obie osie, np. Audi A4 Avant 2.0 TDI Quattro.

Oprac. PM na podstawie: Audi, Autocentrum, Wikipedia

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27249 )
Array ( [docId] => 27249 )